Austin Peck
![]() | |
| Imię i nazwisko |
Jeffrey Austin Peck |
|---|---|
| Data i miejsce urodzenia | |
| Zawód |
aktor, model |
| Współmałżonek |
Tara Crespo |
| Lata aktywności |
od 1995 |
Austin Peck, właśc. Jeffrey Austin Peck (ur. 9 kwietnia 1971 w Honolulu) – amerykański aktor telewizyjny i model. Występował w operach mydlanych emitowanych w ciągu dnia.
Życiorys
Urodził się w Honolulu[1] na Hawajach jako młodsze z dwojga dzieci. Jego rodzina miała korzenie angielskie, sycylijskie, irlandzkie i szkockie[2]. Ze względu na charakter pracy ojca w Marynarce Wojennej rodzina kilka razy zmieniała miejsce zamieszkania[3]. Po rozwodzie rodziców, w 1975 w wieku ośmiu lat z matką Clare Peck przeprowadził się do San Francisco w Kalifornii, a kiedy Austin miał dziewięć lat rodzina osiedliła się w Los Angeles. Uczęszczał do Santa Monica High School, gdzie w latach 1986–1987 grał w piłkę nożną jako wspomagający w drużynie[3].
Mając szesnaście lat został odkryty przez agenta centrum handlowego Westwood Village w Westwood (dzielnica Los Angeles) i wziął udział w reklamie telewizyjnej Kellogg’s Pop Tarts. Wkrótce potem podpisał kontrakt z Niną Blachard i rozpoczął karierę jako międzynarodowy model na wybiegu w Nowym Jorku, Paryżu, Mediolanie, Rzymie, Maroko i Wyspach Dziewiczych. Jego zdjęcia pojawiły się na łamach magazynów takich jak „GQ”, „Vogue Hommes” i „Esquire”[3].
Następnie uczył się aktorstwa w Stella Adler Conservatory pod kierunkiem Miltona Stevensa, New Actors Workshop z Sherry Lansing i Terry Somner, studio Three of Us z Richardem Southernem oraz z Joan Darling i Richardem Claymanem.
W 1996 zadebiutował w sztuce – komedii o baseballu Steve’a Klugera Bullpen jako The Kid na scenie Tamarind Theater w Los Angeles. Związany był także z Teatrem 40 w Beverly Hills występując w spektaklach: Niebieska cisza (Blue Silence) i Śmierć japońskich poetów (Japanese Death Poem).
Po raz pierwszy wystąpił w ekranowej roli jako Patrick w filmie krótkometrażowym Jesteś seryjnym mordercą (Are You a Serial Killer, 2002) u boku Jamesa Hyde’a i Matta Cedeño. Przełomem stała się rola boksera Austina Reeda w operze mydlanej NBC Dni naszego życia (Days of Our Lives, od 13 kwietnia 1995 do 5 kwietnia 2002, od 20 września 2005 do 26 października 2006, od 11 stycznia 2017 do 12 lutego 2017). Pojawił się na okładce „Playgirl” (1997, 2002) i magazynie dla nastolatek „YM” („Young Miss”).
W 2010 wystąpił w uznanej off-broadwayowskiej komedii Irlandzka klątwa[4][5].
Trenował mieszane sztuki walki, majc doświadczenie w sportach Shōtōkan, Kyokushin, Gōjū-ryū, taekwondo, judo, brazylijskim jiu-jitsu, Kung Fu i Jeet Kune Do. Odkrył także swoje zamiłowanie do boksu, jazdy na rolkach i karykaturzysta.
16 kwietnia 2000 poślubił Tarę Crespo. Rozwiedli się w lipcu 2009. Mają dwóch synów: A.J. (ur. 11 lipca 2002) i Romana (ur. 2005). 1 lipca 2011 wziął ślub z Terri Conn[6]. Mają dwie córki: Keirę Grace (ur. 6 listopada 2012)[7] i Morgan Theresę (ur. 18 lipca 2015)[8].
Filmografia
Filmy
- 2002: Jesteś seryjnym mordercą (Are You a Serial Killer, krótkometrażowy) jako Patrick
- 2004: Złamany świt (Breaking Dawn) jako dr Scott
- 2004: Zemsta (Revenge, krótkometrażowy) jako Davis White
- 2005: Aimée Price (krótkometrażowy) jako Aidan McAllister
- 2005: Tajemnicza kobieta: Śmiertelna melodia (Mystery Woman: Sing Me a Murder, TV) jako Harmony
- 2005: Randka grających ludzi gra (Dating Games People Play) jako Nick Jenkins
- 2008: Niebieski ząb dziewiczy (The Blue Tooth Virgin) jako Sam
- 2016: North of the City jako Jeff Winters
- 2016: Jack & Diane (krótkometrażowy) jako Jack
Seriale
- 1995–2002, 2005–2006: Dni naszego życia (Days of Our Lives) jako Austin Reed
- 2002: Sabrina, nastoletnia czarownica (Sabrina, the Teenage Witch) jako Victor
- 2003: Bez pardonu (The District) jako Fantastyczny Dexter
- 2003: Czarodziejki (Charmed) jako Ryder
- 2006: CSI: Kryminalne zagadki Nowego Jorku (CSI: NY) jako Daniel Gecko
- 2007–2009: As the World Turns jako Brad Snyder
- 2011–2012: Tylko jedno życie (One Life to Live) jako Rick Powers, producent filmów porno
- 2014–2017: Tainted Dreams jako Max Hillstone
- 2018: Prawo i porządek: sekcja specjalna (Law & Order: Special Victims Unit) jako Reggie Gregg
- 2019: Chad & Abby in Paris jako Austin Reed
- 2019: Chicago Fire jako Chad Collins
Przypisy
- ↑ Austin Peck. Rotten Tomatoes. [dostęp 2026-04-06]. (ang.).
- ↑ StLucas: Austin Peck What Nationality Ancestry Race. EthniCelebs.com, 4 listopada 2018. [dostęp 2026-04-06]. [zarchiwizowane z tego adresu (2026-04-06)]. (ang.).
- 1 2 3 Austin Peck Biography. austinpeck.net. [dostęp 2026-04-06]. (ang.).
- ↑ Martin Casella’s The Irish Curse to Close Off-Broadway May 30; London Run Announced. TheaterMania.com, 11 maja 2010. [dostęp 2026-04-06]. (ang.).
- ↑ As The World Turns Alum Austin Peck In The Irish Curse. soaps.sheknows.com. [dostęp 2026-04-06]. (ang.).
- ↑ michaelfairmansoaps.com: News - Soap Buzz11 July 5th, 2011 OLTL’s Terri Conn and Austin Peck Wed!. 2011-07-05. [dostęp 2012-07-10]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-05-13)]. (ang.).
- ↑ Luke Kerr: Austin Peck and Terri Conn Welcome Daughter. 2012-11-08, 2012-11-10. [dostęp 2014-08-08]. (ang.).
- ↑ Michael Fairman: Austin Peck and Terri Conn Welcome Their Second Child Together!. The Michael Fairman Company, 18 lipca 2015. [dostęp 2026-04-06]. (ang.).
Linki zewnętrzne
- Austin Peck w bazie IMDb (ang.)
- Austin Peck w bazie Filmweb
