Jack Wild
![]() Jack Wild (1968) | |
| Data i miejsce urodzenia |
30 września 1952 |
|---|---|
| Data i miejsce śmierci |
1 marca 2006 |
| Zawód |
aktor, wokalista |
| Lata aktywności |
1964-2005 |
Jack Wild (ur. 30 września 1952 w Royton, zm. 1 marca 2006 w Tebworth) – brytyjski aktor filmowy i teatralny.
Życiorys
Urodził się w rodzinie sklepikarki i pracownika fabryki opon, miał brata Arthura. W 1968 roku wystąpił w filmie muzycznym pt. Oliver!, gdzie wcielił się w postać Artfula Dodgera. Za udział w tym filmie otrzymał nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy. Grał także w produkcjach m.in. H.R. Pufnstuf (1969), Pufnstuf (1970), Robin Hood: Książę złodziei (1991) i Namiętność i zdrada (1998)[1]; pracował także w jednym z angielskich teatrów[2].
W 2001 roku wykryto u niego nowotwór jamy ustnej[2], w związku z którym trzy lata później przeszedł operację krtani i języka[1].
Dyskografia
Życie prywatne
W 1975 roku poślubił Gaynor Jones, z którą się rozwiódł. W 2005 roku wszedł w związek małżeński z Claire Harding[1].
Pod koniec lat 70. zmagał się z uzależnieniem od alkoholu[1]. Zamieszkał w hrabstwie ceremonialnym Bedfordshire[2].
Przypisy
- 1 2 3 4 Tom Vallance: Jack Wild. independent.co.uk, 2006-03-03. (ang.).
- 1 2 3 Jack Wild. oralcancerfoundation.org. (ang.).
- ↑ Jack Wild – The Jack Wild Album. discogs.com. (ang.).
- ↑ Jack Wild – Everything's Coming Up Roses. discogs.com. (ang.).
- ↑ Jack Wild – A Beautiful World. discogs.com. (ang.).
