The Eminence in Shadow
| The Eminence in Shadow | |
|---|---|
| jap. 陰の実力者になりたくて! (Kage no jitsuryokusha ni naritakute!) | |
| Gatunek | dark fantasy[1], isekai[2] |
| Powieść | |
| Autor | Daisuke Aizawa |
| Wydawca | Shōsetsuka ni narō |
| Wydawana | maj 2018 – obecnie |
| Light novel | |
| Autor | Daisuke Aizawa |
| Artysta | Tōzai |
| Wydawca | Enterbrain |
| Wydawana | 8 listopada 2018 – obecnie |
| Liczba tomów | 6 |
| Manga | |
| Autor | Daisuke Aizawa |
| Artysta | Anri Sakano |
| Wydawca | Kadokawa Shoten |
| Odbiorcy | seinen |
| Magazyn | Comp Ace |
| Wydawana | 26 grudnia 2018 – obecnie |
| Liczba tomów | 16 |
| Manga | |
| Kage no jitsuryokusha ni naritakute! Shadow gaiden | |
| Autor | Seta U |
| Wydawca | Kadokawa Shoten |
| Odbiorcy | seinen |
| Magazyn | Comp Ace |
| Wydawana | 26 lipca 2019 – 26 września 2023 |
| Liczba tomów | 6 |
| Telewizyjny serial anime | |
| Reżyser | Kazuya Nakanishi |
| Producent | Kanichi Katō |
| Muzyka | Kenichirō Suehiro |
| Studio | Nexus |
| Stacja telewizyjna | AT-X, Tokyo MX, KBS Kyoto, SUN, BS NTV, TVA |
| Premierowa emisja | 5 października 2022 – 20 grudnia 2023 |
| Liczba odcinków | 32 |
The Eminence in Shadow (jap. 陰の実力者になりたくて! Kage no jitsuryokusha ni naritakute!) – seria light novel napisana przez Daisuke Aizawę i zilustrowana przez Tōzai, publikowana w serwisie Shōsetsuka ni narō od maja 2018. Później została przejęta przez wydawnictwo Enterbrain, które wydaje ją od listopada 2018.
Adaptacja w formie mangi z ilustracjami Anri Sakano ukazuje się na łamach magazynu „Comp Ace” wydawnictwa Kadokawa Shoten od grudnia 2018. Spin-off autorstwa Seta U, zatytułowany Kage no jitsuryokusha ni naritakute! Shadow gaiden, ukazuje się w tym samym magazynie od lipca 2019.
Na podstawie powieści studio Nexus wyprodukowało serial anime, który emitowano od października 2022 do lutego 2023. Drugi sezon emitowano od października do grudnia 2023. Zapowiedziano powstanie filmu kinowego.
Fabuła
Minoru Kagenou od zawsze marzył o byciu mózgiem organizacji sprawującej władzę z cienia, jednak w trakcie treningu zostaje potrącony przez ciężarówkę i ginie. Odradza się w świecie fantasy jako Cid Kagenou, gdzie pod przykrywką zwyczajnego ucznia realizuje swoje marzenie władaniu tajną organizacją. Pewnego dnia spotyka elfkę zarażoną tajemniczą chorobą i leczy ją. Cid wymyśla historię, wyjaśniając, że świat jest potajemnie rządzony przez zły Kult Diabolosa, a jego tajna organizacja, Shadow Garden, jako jedyna może ich powstrzymać. Elfka, której nadaje imię Alpha, postanawia mu pomóc i zaczyna rekrutować nowych członków. Jednak z czasem okazuje się, że historie wymyślone przez Cida są prawdziwe, a jedyną osobą, która jest nieświadoma zagrożenia, jest właśnie on[3].
Bohaterowie
Główni
- Cid Kagenou (jap. シド・カゲノー Shido Kagenō) / Shadow / John Smith
- Claire Kagenou (jap. クレア・カゲノー Kurea Kagenō)
- Alexia Midgar (jap. アレクシア・ミドガル Arekushia Midogaru)
- Iris Midgar (jap. アイリス・ミドガル Airisu Midogaru)
- Rose Oriana (jap. ローズ・オリアナ Rōzu Oriana)
Shadow Garden
- Alpha (jap. アルファ Arufa)
- Beta (jap. ベータ Bēta)
- Gamma (jap. ガンマ Ganma)
- Delta (jap. デルタ Deruta)
- Epsilon (jap. イプシロン Ipushiron)
- Zeta (jap. ゼータ Zēta)
- Eta (jap. イータ Īta)
Inni
- Sherry Barnett (jap. シェリー・バーネット Sherī Bānetto)
- Hyoro Gari (jap. ヒョロ・ガリ)
- Jaga Imo (jap. ジャガ・イモ)
Light novel
Daisuke Aizawa rozpoczął publikację powieści w maju 2018 za pośrednictwem serwisu Shōsetsuka ni narō. Następnie seria została przejęta przez wydawnictwo Enterbrain i wydana jako light novel, której pierwszy tom ukazał się 5 listopada 2018[8]. Według stanu na 30 października 2023, do tej pory wydano 6 tomów[9].
| Nr | Data wydania (język japoński) | ISBN (język japoński) |
|---|---|---|
| 1 | 5 listopada 2018[8] | ISBN 978-4-04-735302-2 |
| 2 | 5 marca 2019[10] | ISBN 978-4-04-735580-4 |
| 3 | 26 lipca 2019[11] | ISBN 978-4-04-735711-2 |
| 4 | 26 lutego 2021[12] | ISBN 978-4-04-735878-2 |
| 5 | 28 grudnia 2022[13] | ISBN 978-4-04-737311-2 |
| 6 | 30 października 2023[9] | ISBN 978-4-04-737691-5 |
Manga
Adaptacja w formie mangi z ilustracjami Anri Sakano ukazuje się w magazynie „Comp Ace” wydawnictwa Kadokawa Shoten od 26 grudnia 2018[14].
| Nr | Data wydania (język japoński) | ISBN (język japoński) |
|---|---|---|
| 1 | 25 lipca 2019[15] | ISBN 978-4-04-108471-7 |
| 2 | 24 września 2019[16] | ISBN 978-4-04-108683-4 |
| 3 | 25 czerwca 2020[17] | ISBN 978-4-04-109326-9 |
| 4 | 25 sierpnia 2020[18] | ISBN 978-4-04-109332-0 |
| 5 | 26 lutego 2021[19] | ISBN 978-4-04-111002-7 |
| 6 | 25 czerwca 2021[20] | ISBN 978-4-04-111564-0 |
| 7 | 26 marca 2022[21] | ISBN 978-4-04-111565-7 |
| 8 | 26 września 2022[22] | ISBN 978-4-04-112936-4 |
| 9 | 25 października 2022[23] | ISBN 978-4-04-112937-1 |
| 10 | 25 listopada 2022[24] | ISBN 978-4-04-112938-8 |
| 11 | 26 maja 2023[25] | ISBN 978-4-04-113684-3 |
| 12 | 26 października 2023[26] | ISBN 978-4-04-113685-0 |
| 13 | 24 maja 2024[27] | ISBN 978-4-04-114968-3 |
| 14 | 25 listopada 2024[28] | ISBN 978-4-04-115574-5 |
| 15 | 26 lutego 2025[29] | ISBN 978-4-04-115857-9 |
| 16 | 25 lipca 2025[30] | ISBN 978-4-04-116209-5 |
Spin-off autorstwa Seta U, zatytułowany Kage no jitsuryokusha ni naritakute! Shadow gaiden (jap. 陰の実力者になりたくて! しゃどーがいでん), ukazywał się w magazynie w magazynie „Comp Ace” od 26 lipca 2019 do 26 września 2023[31][32].
| Nr | Data wydania (język japoński) | ISBN (język japoński) |
|---|---|---|
| 1 | 25 czerwca 2020[33] | ISBN 978-4-04-109327-6 |
| 2 | 26 lutego 2021[34] | ISBN 978-4-04-109333-7 |
| 3 | 26 marca 2022[35] | ISBN 978-4-04-112378-2 |
| 4 | 25 października 2022[36] | ISBN 978-4-04-113040-7 |
| 5 | 26 maja 2023[37] | ISBN 978-4-04-113688-1 |
| 6 | 26 października 2023[38] | ISBN 978-4-04-113689-8 |
Anime
Adaptacja w formie telewizyjnego serialu anime została ogłoszona 26 lutego 2021 wraz z wydaniem czwartego tomu powieści[2]. Seria została wyprodukowana przez studio Nexus i wyreżyserowana przez Kazuyę Nakanishiego. Scenariusz napisał Kanichi Katō, postacie zaprojektował Makoto Iino, a muzykę skomponował Kenichiro Suehiro[39]. Anime było emitowane od 5 października 2022 do 15 lutego 2023 w AT-X i innych stacjach[40][7]. Motywem otwierającym jest „HIGHEST” autorstwa OxT[41], końcowym zaś „Darling in the Night” w wykonaniu Asami Seto, Inori Minase, Suzuko Mimori, Fairouz Ai, Hisako Kanemoto, Ayaki Asai i Reiny Kondō[5].
22 lutego 2023 zapowiedziano powstanie drugiego sezonu[42]. Emisja rozpoczęła się 4 października i zakończyła 20 grudnia tego samego roku[43]. Motyw otwierający, zatytułowany „Grayscale Dominator”, wykonało OxT[44], natomiast motywem końcowym jest „Polaris in the Night” autorstwa Ikumi Hasegawy, Maayi Uchidy, Mayu Minami i Ryōko Maekawy[45].
W Polsce prawa do dystrybucji serialu nabył Amazon, udostępniając go na platformie Prime Video[46].
Lista odcinków
Sezon 1 (2022–23)
| № | # | Tytuł[47][48] | Premiera[49] |
|---|---|---|---|
| 1 | 1 | Nieznośny kolega Kirai na kurasumeito (嫌いなクラスメイト) | 5 października 2022 |
| 2 | 2 | Tworzenie Shadow Garden Kessei Shadō Gāden (結成シャドウガーデン) | 12 października 2022 |
| 3 | 3 | Szermierka pracowitych Bonjin no ken (凡人の剣) | 19 października 2022 |
| 4 | 4 | Nagroda dla oprawców Kagyaku e no hōshū (加虐への報酬) | 26 października 2022 |
| 5 | 5 | Jestem... Ai amu...... (アイ・アム……) | 2 listopada 2022 |
| 6 | 6 | Oszuści Itsuwaru mono (偽る者) | 9 listopada 2022 |
| 7 | 7 | Spisek i krwawy turniej Bōryaku to ryūketsu no kenjutsu taikai (謀略と流血の剣術大会) | 16 listopada 2022 |
| 8 | 8 | Atak na Akademię Magelames Nerawareta makenshi gakuen (狙われた魔剣士学園) | 23 listopada 2022 |
| 9 | 9 | Na końcu kłamstwa Itsuwari no hate (偽りの果て) | 30 listopada 2022 |
| 10 | 10 | Lindblum, święta ziemia i stolica oszustwa Seichi giman no miyako (聖地・欺瞞の都) | 7 grudnia 2022 |
| 11 | 11 | Próby bogini Megami no shiren (女神の試練) | 14 grudnia 2022 |
| 12 | 12 | Prawda w wspomnieniach Kioku no naka no shinjitsu (記憶の中の真実) | 21 grudnia 2022 |
| 13 | 13 | Krwała walka o zniszczenie Shōmetsu ni sasageru kettō (消滅に捧げる血闘) | 28 grudnia 2022 |
| 14 | 14 | Twoje kłamstwa, twoje życzenia Kimi no uso, kimi no negai (君の嘘、君の願い) | 4 stycznia 2023 |
| 15 | 15 | Siła najsłabszego Saikyō saijaku no otoko (最強最弱の男) | 11 stycznia 2023 |
| 16 | 16 | Niewidoczne intencje Miezaru shin’i (見えざる真意) | 18 stycznia 2023 |
| 17 | 17 | Księżyc, który przebijał ciemność Yami ni sasu gekkō (闇に射す月光) | 25 stycznia 2023 |
| 18 | 18 | Postawić wszystko na jedną chwilę Setsuna ni kakeru (刹那に賭ける) | 1 lutego 2023 |
| 19 | 19 | Tańcząca marionetka Odoru ningyō (踊る人形) | 8 lutego 2023 |
| 20 | 20 | Przybycie demona Majin kōrin (魔人降臨) | 15 lutego 2023 |
Sezon 2 (2023)
| № | # | Tytuł[47][50] | Premiera[49] |
|---|---|---|---|
| 21 | 1 | Miasto bez prawa Muhō toshi (無法都市) | 4 października 2023 |
| 22 | 2 | Ziemia odpoczynku Ansoku no chi (安息の地) | 11 października 2023 |
| 23 | 3 | Godzina przebudzenia Kakusei no toki (覚醒の刻) | 18 października 2023 |
| 24 | 4 | Maska kłamstwa Itsuwari no kamen (偽りの仮面) | 25 października 2023 |
| 25 | 5 | Ten, kto pociąga za sznurki Ito o hiku mono (糸を引く者) | 1 listopada 2023 |
| 26 | 6 | John Smith Jon Sumisu (ジョン・スミス) | 8 listopada 2023 |
| 27 | 7 | To, co mi drogie Taisetsu na mono (大切なもの) | 15 listopada 2023 |
| 28 | 8 | Łzy smoka Ryū no namida (龍の涙) | 22 listopada 2023 |
| 29 | 9 | Klucz Kagi (鍵) | 29 listopada 2023 |
| 30 | 10 | Ptaszek w klatce Kago no tori (籠の鳥) | 6 grudnia 2023 |
| 31 | 11 | Decyzja Ketsudan (決断) | 13 grudnia 2023 |
| 32 | 12 | Na szczycie Haiasuto (ハイエスト) | 20 grudnia 2023 |
Film kinowy
20 grudnia 2023 zapowiedziano powstanie filmu kinowego zatytułowanego Kage no jitsuryokusha ni naritakute!: Zankyō-hen (jap. 劇場版 陰の実力者 になりたくて!残響編)[51].
Przypisy
- ↑ Mikikazu Komatsu, OxT Performs Fall 2022 TV Anime The Eminence in Shadow Opening Theme "HIGHEST" [online], Crunchyroll, 18 sierpnia 2022 [dostęp 2022-10-19] (ang.).
- 1 2 Egan Loo, The Eminence in Shadow Isekai TV Anime Confirmed [online], Anime News Network, 25 lutego 2021 [dostęp 2022-10-19] (ang.).
- ↑ The Eminence in Shadow (light novel) [online], Anime News Network [dostęp 2022-10-20] (ang.).
- 1 2 3 4 Crystalyn Hodgkins, Seiichirō Yamashita, Kana Hanazawa, Yōko Hikasa Star in Eminence in Shadow Anime [online], Anime News Network, 29 grudnia 2021 [dostęp 2022-10-19] (ang.).
- 1 2 3 Rafael Antonio Pineda, Eminence in Shadow Anime Reveals More Cast, Ending Song Artists [online], Anime News Network, 1 września 2022 [dostęp 2022-10-19] (ang.).
- 1 2 3 4 5 6 7 Egan Loo, The Eminence in Shadow Anime Announces Seven Shades' Cast [online], Anime News Network, 17 lutego 2022 [dostęp 2022-10-19] (ang.).
- 1 2 3 Kim Morrissy, Eminence in Shadow Anime's 3rd Video Unveils More Cast, Staff, October 5 Debut [online], Anime News Network, 7 września 2022 [dostęp 2022-10-19] (ang.).
- 1 2 陰の実力者になりたくて! 01 [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- 1 2 陰の実力者になりたくて! 06 [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2023-12-20] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! 02 [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! 03 [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! 04 [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! 05 [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 「陰の実力者になりたくて!」「破滅の魔導王とゴーレムの蛮妃」マンガ版が開始 [online], Natalie, 26 grudnia 2018 [dostęp 2025-09-03] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (1) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (2) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (3) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (4) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (5) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (6) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (7) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (8) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (9) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (10) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2023-02-15] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (11) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2023-07-02] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (12) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2023-12-20] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (13) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2025-09-03] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (14) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2025-09-03] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (15) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2025-09-03] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! (16) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2025-09-03] (jap.).
- ↑ 「聖女様を甘やかしたい!」「監獄スローライフ」などコンプエースで新連載3本 [online], Natalie, 26 lipca 2019 [dostęp 2025-09-03] (jap.).
- ↑ Anita Tai, The Eminence in Shadow: Shadow Gaiden Manga Ends [online], Anime News Network, 1 października 2023 [dostęp 2025-09-03] (ang.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! しゃどーがいでん (1) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! しゃどーがいでん(2) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! しゃどーがいでん(3) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! しゃどーがいでん(4) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2022-10-19] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! しゃどーがいでん(5) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2023-07-02] (jap.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! しゃどーがいでん(6) [online], Kadokawa Shoten [dostęp 2023-12-20] (jap.).
- ↑ Crystalyn Hodgkins, The Eminence in Shadow TV Anime Reveals Teaser Video, 2022 Debut, Visual, Staff [online], Anime News Network, 27 października 2021 [dostęp 2022-10-20] (ang.).
- ↑ Crystalyn Hodgkins, Eminence in Shadow Anime Reveals New Promo Video, October Premiere [online], Anime News Network, 26 marca 2022 [dostęp 2022-10-20] (ang.).
- ↑ 陰の実力者になりたくて! | あらすじ・スタッフ・声優 [online], Natalie, 5 października 2022 [dostęp 2022-10-20] (jap.).
- ↑ Rafael Antonio Pineda, The Eminence in Shadow Anime Gets 2nd Season [online], Anime News Network, 22 lutego 2023 [dostęp 2023-02-22] (ang.).
- ↑ Egan Loo, The Eminence in Shadow 2nd Season's 2nd Video Reveals More Cast, October Debut, 12-Episode Length [online], Anime News Network, 28 maja 2023 [dostęp 2023-07-02] (ang.).
- ↑ 「陰の実力者になりたくて!」2期 血の女王・エリザベートは早見沙織、559は伊藤美来 [online], Natalie, 6 września 2023 [dostęp 2023-09-14] (jap.).
- ↑ Kara Dennison, The Eminence in Shadow 2nd Season Anime Shares Intel on new Ending Theme [online], Crunchyroll, 24 września 2023 [dostęp 2023-10-05] (ang.).
- ↑ The Eminence in Shadow [online], Upflix.pl [dostęp 2025-09-02] (pol.).
- 1 2 Story [online], shadow-garden.jp [dostęp 2025-09-02] [zarchiwizowane z adresu 2023-03-15] (jap.).
- ↑ The Eminence in Shadow [online], Prime Video [dostęp 2025-09-02] (pol.).
- 1 2 On Air [online], shadow-garden.jp [dostęp 2025-09-02] [zarchiwizowane z adresu 2022-09-25] (jap.).
- ↑ The Eminence in Shadow - Season 2 [online], Prime Video [dostęp 2025-09-02] (pol.).
- ↑ Alex Mateo, The Eminence in Shadow Series Gets Anime Film [online], Anime News Network, 20 grudnia 2023 [dostęp 2023-12-20] (ang.).
Linki zewnętrzne
- Oficjalna strona mangi (jap.)
- Oficjalna strona anime (jap.)
- Light novel The Eminence in Shadow w bazie Anime News Network (ang.)