Eliteserien (2026)

Eliteserien 2026
2025 2027
Szczegóły
Państwo

 Norwegia

Organizator

NFF

Edycja

82

Liczba zespołów

16

Termin

14 marca – 6 grudnia 2026

Liczba kolejek

30

Liczba meczów

240 + 2 mecze barażowe

Eliteserien 2026 – 82. edycja najwyższych w hierarchii rozgrywek ligowych piłki nożnej mężczyzn w Norwegii. Rozgrywki toczą się w jednej grupie i bierze w niej udział 16 drużyn, grających systemem kołowym, które w okresie od 14 marca do 6 grudnia 2026 rozegrają 30 kolejek meczów. Sezon zakończy baraż o miejsce w następnym sezonie w Eliteserien. Mistrzostwo broni drużyna Viking.

Drużyny

Lokalizacja klubów grających w Eliteserien w sezonie 2026.
Lokalizacja drużyn z Oslo i okolic (okręg Viken)
Uczestnicy poprzedniej edycji
VIK Viking FK złotoStavanger 1
BGL FK Bodø/Glimt złotoBodø 2
TIL Tromsø ILTromsø (Sommerlyst) 3
BRA SK BrannBergen 4
SND SandefjordSandefjord 5
VÅL Vålerenga FotballOslo 6
RBK Rosenborg BKTrondheim (Lerkendal) 7
FRE Fredrikstad FKFredrikstad 8
S08 Sarpsborg 08Sarpsborg 9
MOL Molde FKMolde 10
HAM HamarkamerateneHamar 11
KFU KFUM OsloOslo 12
KRI Kristiansund BKKristiansund 13
 Awans z OBOS-ligaen 2025
LIL Lillestrøm SK złotoLillestrøm 1
IKS IK StartKristiansand 2
po barażach
AAL Aalesunds FKÅlesund 4

Oznaczenia:

  • kolumna pierwsza – skróty nazw drużyn,
  • kolumna trzecia – siedziba klubu,
  • kolumna czwarta – miejsce zajęte w poprzednim sezonie.


Tabela

Lp. Drużyna M Z R P B+ B– +/– Pkt Kwalifikacja lub spadek
1 Tromsø 9 6 2 1 15 8 +7 20 Liga Mistrzów UEFA • Runda play-off
2 Viking 7 6 0 1 19 6 +13 18 Liga Mistrzów UEFA • II runda kwalifikacyjna
3 Lillestrøm 7 5 1 1 13 4 +9 16 Liga Europy UEFA • II runda kwalifikacyjna
4 Bodø/Glimt 7 4 1 2 14 7 +7 13 Liga Konferencji UEFA • II runda kwalifikacyjna
5 Molde 7 4 1 2 14 8 +6 13
6 Brann 8 3 1 4 19 12 +7 10
7 HamKam 6 3 1 2 11 12 −1 10
8 Sandefjord 7 3 1 3 5 7 −2 10
9 Kristiansund 6 2 2 2 7 9 −2 8
10 KFUM Oslo 7 2 2 3 9 13 −4 8
11 Vålerenga 7 2 2 3 7 11 −4 8
12 Fredrikstad 7 2 1 4 9 15 −6 7
13 Sarpsborg 08 7 1 2 4 5 10 −5 5
14 Rosenborg 7 1 2 4 3 11 −8 5 Baraże o Eliteserien
15 Start 8 0 4 4 6 16 −10 4 Spadek do OBOS-ligaen
16 Aalesund 7 0 3 4 7 14 −7 3
Stan na 2026-05-04. Źródło: [1][2]
Zasady ustalania kolejności: 1. liczba zdobytych punktów; 2. wyższa różnica bramek; 3. większa liczba strzelonych bramek; 4. mecze bezpośrednie (4.1. liczba punktów; 4.2. różnica bramek; 4.3. bramki na wyjeździe; 4.4. strzelone bramki); 5. baraż (w przypadku mistrzostwa i spadków)[3].

Miejsca po danych kolejkach

Drużyna \ Kolejka123456789101112131415161718192021222324252627282930
Aalesund13121515161616
Bodø/Glimt811710555
Brann1014811141411
Fredrikstad1610558912
HamKam671314966
KFUM Oslo389912109
Kristiansund5610121078
Lillestrøm2533333
Molde39106444
Rosenborg14161613131314
Sandefjord1215127787
Sarpsborg 088368111213
Start14131416151515
Tromsø1111111
Viking11422222
Vålerenga724461110
Zaktualizowano do meczów rozegranych w dniu 2026-05-04. Źródło: [3]
  = eliminacje do Ligi Mistrzów;   = eliminacje do Ligi Mistrzów;   = eliminacje do Ligi Europy UEFA;   = eliminacje do Ligi Konferencji UEFA;   = Baraże o Eliteserien;   = spadek do OBOS-ligaen

Wyniki spotkań

Gospodarz \ Gość AAL BOD BRA FRE HAM KFU KRI LIL MOL ROS SAN SAR STA TRO VIK VÅL
Aalesund 2–3 2–2 1–1 1–3
Bodø/Glimt 3–0 0–1 5–0
Brann 3–1 0–1 1–2
Fredrikstad 3–1 1–2 1–1
HamKam 1–5 4–0 2–1 2–1
KFUM Oslo 1–2 1–0 2–0
Kristiansund 0–3 3–2 2–0 1–1
Lillestrøm 0–2 4–0 3–1
Molde 4–1 0–1 2–0 5–1
Rosenborg 1–1 2–1 0–2
Sandefjord 1–0 0–0 0–2
Sarpsborg 08 1–1 1–1 0–1
Start 1–1 1–1 1–1
Tromsø 0–5 4–0 2–0 0–0 2–0 3–1
Viking 5–0 3–2 4–1 3–0
Vålerenga 2–2 0–2 1–0 0–1
Zaktualizowano do meczów rozegranych w dniu 2026-05-04. Źródło: [4][5]
  = zwycięstwo gospodarzy;   = remis;   = zwycięstwo gości.

Najlepsi strzelcy

Bramki Strzelcy Drużyna
Gol brak flagi

Źródło: [6].

Stadiony

Aalesund
Color Line Stadion
10 778
FK Bodø/Glimt
Aspmyra Stadion
8300
Brann
Brann Stadion
16 750
Fredrikstad
Fredrikstad Stadion
12 500
HamKam
Briskeby Stadion
7800
KFUM Oslo
KFUM Arena
2000
Kristiansund
Kristiansund Stadion
4444
Lillestrøm SK
Åråsen Stadion
11 500
Molde FK
Aker Stadion
11 249
Rosenborg BK
Lerkendal Stadion
21 421
Sandefjord Fotball
Sandefjord Arena
6582
Sarpsborg 08 FF
Sarpsborg Stadion
8022
Start
Sør Arena
14 448
Tromsø IL
Alfheim Stadion
6687
Viking FK
Viking Stadion
15 900
Vålerenga Fotball
Intility Arena
16 555

Źródło: [7][8].

Przypisy

  1. ↑ Football Association of Norway 2025 – tabela. fotball.no, 2026-03-14. (norw.).
  2. ↑ Tabela Eliteserien. pl.soccerway.com, 2026-03-14. (ang.).
  3. 1 2 Norsk internasjonal fotballstatistikk. nifs.no, 2025-03-29. (norw.).
  4. ↑ Football Association of Norway 2025 – wyniki. fotball.no, 2026-03-14. (norw.).
  5. ↑ Wyniki i aktualne rezultaty Eliteserien. pl.soccerway.com, 2026-03-14. (ang.).
  6. ↑ Eliteserien 2026 – Toppscorer, gule og røde kort. fotball.no, 2025-03-29. (norw.).
  7. ↑ Stadiony w Norwegii. stadiony.net.
  8. ↑ Stadioner.. eliteserien.no, 2026-03-14. [zarchiwizowane z tego adresu (2026-02-04)]. (norw.).

Bibliografia

  • Wyniki i aktualne rezultaty Eliteserien. pl.soccerway.com, 2025-03-14. (ang.).
  • Eliteserien 2026, [w:] baza Transfermarkt (rozgrywki : 2025/2026) [dostęp 2026-03-14].
  • Eliteserien 2026. rsssf.org. (ang.).
  • Eliteserien 2026. kicker.de. (niem.).

Linki zewnętrzne