Energetyka wodna

Tama Trzech Przełomów w Chinach – największa elektrownia wodna świata pod względem mocy zainstalowanej, czyli łącznej maksymalnej mocy generatorów

Energetyka wodna, hydroenergetyka – dział energetyki zajmujący się wytwarzaniem energii elektrycznej z energii wody. Jest największym źródłem odnawialnej energii elektrycznej na świecie. W 2025 roku odpowiadała za około 14% globalnej produkcji energii elektrycznej, a instalacje hydroenergetyczne działały w ponad 150 krajach[1][2].

Znaczenie hydroenergetyki w systemie elektroenergetycznym zależy od rodzaju instalacji i sposobu jej pracy. Elektrownie z zaporą i zbiornikiem mogą pracować elastycznie: ich moc można szybko zwiększać lub zmniejszać, a zgromadzoną wodę wykorzystywać w okresach większego zapotrzebowania. Podczas eksploatacji elektrownia wodna nie spala paliwa ani nie wytwarza odpadów procesowych, lecz duże inwestycje zaporowe mogą silnie przekształcać doliny rzeczne, ekosystemy i sposób użytkowania gruntów[3][4].

W szerokim ujęciu energetyka wodna obejmuje zarówno wielkie zaporowe elektrownie systemowe, jak i małe instalacje przepływowe, elektrownie szczytowo-pompowe, elektrownie pływowe oraz odzysk energii w istniejących kanałach i rurociągach. W systemach elektroenergetycznych odgrywa podwójną rolę: zapewnia niskoemisyjną produkcję energii elektrycznej oraz regulację pracy sieci, szczególnie przy rosnącym udziale energetyki wiatrowej i fotowoltaiki[5][6].

Zasada działania

Schemat turbiny wodnej sprzężonej z generatorem

W klasycznej elektrowni wodnej woda doprowadzana jest do turbiny wodnej, która zamienia energię strumienia na ruch obrotowy wału. Turbina napędza generator, a wytworzona energia trafia przez układ transformatorów do sieci elektroenergetycznej. Ilość energii, którą można uzyskać, zależy przede wszystkim od przepływu oraz od różnicy wysokości między poziomem dopływu a poziomem odpływu, zwanej spadem lub wysokością spadu[7].

Moc hydrauliczna jest w przybliżeniu proporcjonalna do przepływu i wysokości spadu. W zapisie technicznym można ją opisać wzorem , gdzie oznacza sprawność układu, gęstość wody, przyspieszenie ziemskie, przepływ, a wysokość spadu. W praktycznych obliczeniach stosuje się spad netto, czyli spad pomniejszony o straty hydrauliczne w przewodach. Rzeczywista moc jest niższa od wartości teoretycznej między innymi wskutek tarcia oraz strat w turbinie i w generatorze[8.1].

W elektrowniach zaporowych woda płynie zwykle ze zbiornika przez przewód ciśnieniowy: rurociąg lub sztolnię doprowadzającą. W elektrowniach przepływowych zbiornik jest mały albo nie ma go wcale, więc produkcja zależy bezpośrednio od bieżącego przepływu rzeki. Instalacje szczytowo-pompowe są jedną z form magazynowania energii: przy nadwyżkach energii woda jest pompowana do zbiornika górnego, a przy wysokim zapotrzebowaniu spływa przez turbiny[9].

Dobór turbiny zależy od wysokości spadu, przepływu, sprawności i kosztu. Najczęściej stosowane typy różnią się przede wszystkim kształtem wirnika, kierunkiem przepływu wody i sposobem przekazywania energii[10].

Wybrane typy turbin wodnych[10]
TypWygląd i działanieTypowe warunki pracy
Francisa Turbina reakcyjna z wirnikiem w spiralnej obudowie; woda napływa zwykle promieniowo i wypływa osiowo. Średnie i wysokie spady oraz umiarkowane przepływy.
Kaplana Turbina śmigłowa o osiowym przepływie; ma wirnik przypominający śrubę napędową, wyposażony w nastawne łopatki i pracujący w przewodzie wodnym. Niskie spady i duże przepływy.
Peltona Turbina akcyjna z kołem czerpakowym; strumień wody z dysz uderza w łyżkowate czerpaki na obwodzie wirnika. Bardzo wysokie spady i mniejsze przepływy.

Turbiny kinetyczne wykorzystują energię ruchu wody bez dużego piętrzenia, np. w kanałach, odpływach i nurtach rzecznych[10].

Typy instalacji

Schemat zaporowej elektrowni wodnej: A – zbiornik, B – maszynownia, C – turbina, D – generator, E – krata wlotowa, F – przewód doprowadzający, G – transformator, H – odpływ

Podział elektrowni wodnych zależy od przyjętego kryterium: sposobu gromadzenia wody, roli w systemie elektroenergetycznym, wysokości spadu, mocy zainstalowanej albo pochodzenia energii wodnej. Te klasyfikacje nakładają się na siebie, dlatego ta sama elektrownia może być jednocześnie mała, przepływowa i niskospadowa[10].

Główne typy instalacji hydroenergetycznych[7][9]
TypCharakterystykaTypowa rola
Zaporowa ze zbiornikiem Wykorzystuje spiętrzenie wody za zaporą; może magazynować wodę na okresy od godzin do całych sezonów. Produkcja energii, regulacja mocy, rezerwa systemowa, często także retencja i ochrona przeciwpowodziowa.
Przepływowa Pracuje na bieżącym przepływie rzeki; ma niewielką retencję albo nie ma jej wcale. Produkcja podstawowa zależna od warunków hydrologicznych.
Szczytowo-pompowa Przenosi wodę między dwoma zbiornikami położonymi na różnych wysokościach. Magazynowanie energii i szybkie bilansowanie systemu.
Pływowa[11] Wykorzystuje regularne zmiany poziomu morza lub prądy pływowe. Produkcja przewidywalna, lecz możliwa tylko w sprzyjających lokalizacjach nadmorskich.
Odzyskowa w istniejących przewodach i kanałach[12] Odzyskuje energię wody płynącej przez istniejące rurociągi, tunele, kanały albo akwedukty; w literaturze anglojęzycznej takie instalacje określa się terminem conduit hydropower. Mała produkcja lokalna bez budowy nowej zapory.

Ze względu na moc zainstalowaną wyróżnia się duże i małe elektrownie wodne, a wśród najmniejszych także instalacje mikro i piko. Granice nie są jednolite: w większości Europy mała elektrownia wodna ma do 10 MW, w Chinach do 25 MW, a w Indiach do 15 MW[8.2]. W Polsce w praktyce małe elektrownie wodne zalicza się zwykle do instalacji o mocy do 5 MW, choć raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK) przyjął na potrzeby kontroli, że obejmują one elektrownie od 1 do 10 MW[13].

Według sposobu pracy zbiornika elektrownie dzieli się też na przepływowe, dobowe, tygodniowe i sezonowe. Im większa pojemność zbiornika w stosunku do mocy turbin, tym większa możliwość przesuwania produkcji na godziny największego zapotrzebowania. Ze względu na wysokość spadu mówi się natomiast o elektrowniach niskiego, średniego i wysokiego spadu. Ma to znaczenie przede wszystkim dla doboru turbiny i kosztów budowli hydrotechnicznych[10].

Historia

Muzealna elektrownia wodna na Đetinji w Užicach, zbudowana w 1900

Energię wody wykorzystywano od starożytności do mielenia zboża, napędu młotów, tartaków i innych maszyn. Pod koniec XVIII wieku napęd wodny był jednym z ważnych źródeł energii rewolucji przemysłowej. Po skonstruowaniu w XIX wieku generatorów elektrycznych nadających się do praktycznego zastosowania możliwe stało się sprzężenie maszyn wodnych z produkcją energii elektrycznej[14].

W 1878 pierwszą na świecie instalację hydroenergetyczną uruchomił w Cragside w Anglii William Armstrong, zasilając nią pojedynczą lampę łukową[15]. W 1881 w Niagara Falls w stanie Nowy Jork prądnica napędzana turbiną wodną w młynie zbożowym zasilała oświetlenie uliczne[14]. Rok później, 30 września 1882, w Appleton w stanie Wisconsin uruchomiono elektrownię wodną z generatorem Thomasa Edisona o mocy około 12,5 kW – pierwszą w Ameryce Północnej, która zasilała jednocześnie odbiorców prywatnych i komercyjnych[16]. W 1893 koło Redlands w Kalifornii rozpoczęła pracę elektrownia wodna Mill Creek No. 1 – pierwsza w Stanach Zjednoczonych, w której komercyjnie zastosowano generatory trójfazowego prądu przemiennego, pozwalającego przesyłać energię na większe odległości[17].

W XX wieku elektrownie wodne stawały się coraz większe, a ich budowę łączono z nawadnianiem, ochroną przeciwpowodziową, żeglugą i uprzemysłowieniem. Do symboli tej fazy należały Zapora Hoovera i Grand Coulee w Stanach Zjednoczonych. Według amerykańskiej Agencji Informacji Energetycznej (ang. U.S. Energy Information Administration, EIA) Grand Coulee była największą elektrownią świata w latach 1949–1960, a po rozbudowie ponownie w latach 1979–1986. Pod koniec XX i na początku XXI wieku do największych elektrowni wodnych świata pod względem mocy zainstalowanej należały m.in. wenezuelska elektrownia Simóna Bolívara (Guri), Itaipú i Tama Trzech Przełomów, która ma moc zainstalowaną 22,5 GW[18][19].

Rozwój hydroenergetyki był szczególnie szybki tam, gdzie duże rzeki i obszary górskie sąsiadowały z przemysłem potrzebującym taniej energii. W wielu krajach zapory stały się także elementem polityki rozwoju regionalnego i kontroli zasobów wodnych. Od końca XX wieku nowe duże przedsięwzięcia częściej wywołują spory środowiskowe i społeczne, dlatego coraz większą część inwestycji stanowią modernizacje istniejących elektrowni, budowa elektrowni szczytowo-pompowych oraz wykorzystanie już istniejących piętrzeń[5][6].

Wykorzystanie na świecie

Produkcja energii elektrycznej z hydroenergetyki według kontynentów
Mapa drzewiasta produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych według źródła i kraju w 2023; największy obszar odpowiada hydroenergetyce[20]
Udział hydroenergetyki w produkcji energii elektrycznej według państw w 2025[21]

Hydroenergetyka pozostaje największym źródłem odnawialnej energii elektrycznej na świecie. Według Międzynarodowego Stowarzyszenia Hydroenergetyki (ang. International Hydropower Association, IHA) w 2024 odpowiadała za 14,3% globalnej produkcji energii elektrycznej, a instalacje hydroenergetyczne działały w ponad 150 krajach. W tym samym roku przybyło 24,6 GW nowych mocy hydroenergetycznych: 16,2 GW w elektrowniach konwencjonalnych i 8,4 GW w elektrowniach szczytowo-pompowych, a produkcja hydroenergetyczna w Europie wyniosła 680 TWh[1]. Organizacja analityczna Ember oszacowała, że w 2025 światowa produkcja hydroenergetyczna wyniosła 4437 TWh i wzrosła tylko o 3 TWh względem 2024. Jej udział w globalnej produkcji energii elektrycznej spadł przy tym do 14%[2]. Według IHA światowa moc zainstalowana hydroenergetyki wzrosła w 2025 o 28 GW, w tym o rekordowe 11,7 GW w elektrowniach szczytowo-pompowych, których łączna moc na świecie przekroczyła 200 GW[6].

Największe przyrosty mocy hydroenergetycznych przypadają na Chiny. W 2024 odpowiadały one za 14,4 GW nowych mocy, w tym 7,75 GW w elektrowniach szczytowo-pompowych[1]. W 2025 udział Chin w światowych przyrostach mocy przekraczał 40%, a w budowie znajdowały się elektrownie wodne o łącznej mocy ponad 300 GW, w tym 218 GW elektrowni szczytowo-pompowych[6]. Duże znaczenie hydroenergetyka ma także w Brazylii, Kanadzie, Norwegii, Paragwaju, Wenezueli, Laosie i wielu krajach górskich lub zasobnych w wielkie rzeki[22].

W części państw energia wodna jest podstawą krajowego miksu elektroenergetycznego. Norwegia produkuje z niej zdecydowaną większość energii elektrycznej, a Paragwaj niemal całą produkcję opiera na hydroenergetyce i eksportuje znaczną część energii z Itaipú. W innych krajach, takich jak Stany Zjednoczone, Chiny czy Indie, hydroenergetyka jest ważna systemowo mimo niższego udziału procentowego, ponieważ zapewnia moc regulacyjną i magazynowanie[5].

Według danych Ember w 2025 największym producentem energii elektrycznej z hydroenergetyki były Chiny, natomiast wśród największych producentów najwyższy udział hydroenergetyki w krajowej produkcji energii elektrycznej miały Norwegia i Kolumbia[20].

Najwięksi producenci energii elektrycznej z hydroenergetyki w 2025 według Ember[20]
PaństwoProdukcja [TWh]Udział hydroenergetyki w krajowej produkcji energii elektrycznej
Chiny1394,7913,19%
Brazylia388,6351,78%
Kanada344,7452,84%
Stany Zjednoczone241,705,35%
Rosja199,7316,74%
Indie177,978,55%
Norwegia144,7890,01%
Wietnam102,3533,02%
Japonia73,907,17%
Szwecja68,2440,08%
Kolumbia62,5069,17%
Francja59,4110,42%
Największe elektrownie wodne świata pod względem mocy zainstalowanej[19]
ElektrowniaKrajMoc [MW]
Tama Trzech PrzełomówChiny22 500
BaihetanChiny16 000
ItaipúBrazylia, Paragwaj14 000
XiluoduChiny13 860
Belo MonteBrazylia11 233
GuriWenezuela10 200
WudongdeChiny10 200

Polska

Zapora i elektrownia wodna na Jeziorze Solińskim

W Polsce warunki rozwoju energetyki wodnej są mniej sprzyjające niż w krajach górskich i w państwach z wielkimi rzekami o dużych spadkach. Według NIK płaskie ukształtowanie terenu i relatywnie małe opady ograniczają znaczenie hydroenergetyki w krajowej produkcji energii elektrycznej. W latach 2020–2023 jej udział wynosił około 1,5%[13].

Teoretyczny potencjał hydroenergetyczny polskich rzek oszacowano na 23,05 TWh rocznie, a potencjał techniczny na około 13,7 TWh rocznie. Na dorzecze Wisły przypadało 68,0% tego potencjału, na dorzecze Odry 17,6%, a na pozostałe rzeki 14,4%. W 2020 działały 782 elektrownie wodne, a w 2023 – 809. W latach 2020–2023 83–90% wszystkich obiektów stanowiły elektrownie o mocy do 1 MW. Elektrowni powyżej 5 MW było 16[13].

Polska hydroenergetyka w raporcie NIK[13]
WskaźnikWartość
Udział w krajowej produkcji energii elektrycznej w latach 2020–2023około 1,5%
Potencjał teoretyczny rzek23,05 TWh rocznie
Potencjał techniczny rzekokoło 13,7 TWh rocznie
Liczba elektrowni wodnych w 2023809
Wykorzystanie potencjału technicznego przy średniej produkcji istniejących elektrowniokoło 15%

NIK oceniła, że przy średniej produkcji istniejących elektrowni wodnych Polska wykorzystywała około 15% krajowego potencjału technicznego, podczas gdy średnie wykorzystanie zasobów hydroenergetycznych w krajach europejskich wynosiło około 50%. W raporcie wskazano także na administracyjno-prawne i ekonomiczne bariery rozwoju małych elektrowni wodnych, niewystarczające rozpoznanie potencjału istniejących piętrzeń oraz opóźnienia w inwestycjach modernizacyjnych[13].

Szczególną rolę w Polsce pełnią elektrownie szczytowo-pompowe, traktowane przede wszystkim jako magazyny energii i źródła regulacyjne dla Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Raport NIK odnotował m.in. projekt elektrowni szczytowo-pompowej Młoty w Młotach o planowanej mocy 1050 MW oraz modernizacje prowadzone w grupie PGE, wskazując jednocześnie na ryzyka opóźnień i niepewność przychodów z rynku mocy[13].

Koszt i rola w systemie elektroenergetycznym

Elektrownie wodne wymagają wysokich nakładów inwestycyjnych na zapory, tunele, maszynownie, przyłącza sieciowe, zabezpieczenia przeciwpowodziowe i środowiskowe. Po uruchomieniu mają jednak niskie koszty eksploatacji, nie wymagają zakupu paliwa i charakteryzują się długą żywotnością, często przekraczającą 50 lat. Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej (IEA) typowe nakłady na nowe projekty hydroenergetyczne realizowane od podstaw wynoszą około 1200–4500 USD/kW. W dużych projektach koszt kapitałowy stanowi zwykle 80–90% uśrednionego kosztu energii, a koszty eksploatacji i utrzymania odpowiadają średnio około 2% nakładów początkowych rocznie. Dlatego w dobrych lokalizacjach elektrownie wodne należą do najtańszych źródeł energii elektrycznej w całym cyklu życia instalacji[5.1].

Największą wartością systemową energetyki wodnej jest elastyczność. Elektrownia ze zbiornikiem może szybko zmieniać moc, pełnić funkcję rezerwy wirującej, wspierać regulację częstotliwości i dostarczać energię w szczytach zapotrzebowania. Przy dużym udziale źródeł zależnych od pogody zbiorniki wodne pozwalają oszczędzać wodę wtedy, gdy produkcja wiatrowa lub słoneczna jest wysoka, i wykorzystywać ją wtedy, gdy produkcja z tych źródeł spada[5][6].

Elektrownie szczytowo-pompowe nie są pierwotnym źródłem energii, lecz magazynem: zużywają energię podczas pompowania i odzyskują jej część podczas wytwarzania energii elektrycznej. Ich znaczenie rośnie, ponieważ mogą magazynować energię przez wiele godzin, szybko reagować na zmiany zapotrzebowania i stabilizować sieć. Departament Energii Stanów Zjednoczonych porównuje je do „gigantycznej baterii”, w której energię przechowuje woda zgromadzona w górnym zbiorniku[9].

Do ograniczeń rozwoju hydroenergetyki należą długie procedury przygotowawcze, ryzyka geologiczne i hydrologiczne, konflikty społeczne, koszty środowiskowe oraz duża wrażliwość na koszt kapitału. Dla małych elektrowni wodnych istotne są także koszty pozwoleń i przyłączenia do sieci, opłaty za korzystanie z piętrzeń oraz wydatki na dostosowanie urządzeń do wymogów środowiskowych[13].

Wpływ na środowisko i społeczeństwo

Podczas pracy elektrownie wodne nie emitują spalin typowych dla spalania paliw kopalnych, w tym dwutlenku siarki, tlenków azotu i pyłów, a także pozwalają uniknąć zagrożeń związanych z wydobyciem węgla[5]. Zbiorniki mogą jednocześnie dostarczać wodę do nawadniania i akwakultury oraz służyć rekreacji, żegludze i ochronie przeciwpowodziowej, choć łączenie tych funkcji utrudnia zarządzanie wodą w okresach suszy lub powodzi[5].

Największe oddziaływanie środowiskowe mają duże elektrownie zaporowe. Budowa zbiornika może zalać grunty orne, lasy, miejscowości i stanowiska archeologiczne, a także wymusić przesiedlenia ludności. Według szacunków Światowej Komisji ds. Zapór do 2000 roku budowa zapór zmusiła do przesiedlenia od 40 do 80 mln osób na świecie[4].

Spiętrzenia zmieniają naturalny reżim rzek: zatrzymują rumowisko, zmniejszają transport osadów w dół rzeki, wpływają na sedymentację, erozję, temperaturę wody i migracje organizmów wodnych. Turbiny i gwałtowne wahania przepływu mogą szkodzić rybom, dlatego od nowych i modernizowanych obiektów wymaga się krat lub ekranów zabezpieczających wloty turbin, przepławek (przejść dla ryb) oraz przepływów środowiskowych, czyli pozostawiania w rzece ilości wody potrzebnej ekosystemowi[5].

Bilans gazów cieplarnianych zależy od klimatu, rodzaju zbiornika, produktywności biologicznej wody i wcześniejszego użytkowania terenu. W większości przypadków emisje w cyklu życia są znacznie niższe niż w elektrowniach na paliwa kopalne, ale zbiorniki mogą uwalniać metan, dwutlenek węgla i podtlenek azotu. Globalna synteza Deemer i in. z 2016, obejmująca zbiorniki zaporowe o różnych funkcjach, oszacowała emisje gazów cieplarnianych z powierzchni zbiorników na 0,8 Pg ekwiwalentu CO2 rocznie, przy czym większość wymuszania radiacyjnego przypisano metanowi. Przegląd Karambelkar, Fischer i Ames z 2025 podkreślał dużą zmienność emisji między zbiornikami oraz potrzebę lepszych metod ich pomiaru, alokacji i ograniczania[3][23][24].

Awaria zapory jest rzadkim, ale potencjalnie katastrofalnym zdarzeniem. W 1975 podczas tajfunu Nina runęła chińska Zapora Banqiao, a spowodowana jej zniszczeniem powódź i późniejsze epidemie pochłonęły dziesiątki tysięcy ofiar. Ryzyko zależy od projektu, jakości budowy, monitoringu, procedur eksploatacyjnych oraz przygotowania obszarów położonych poniżej zapory[25].

Perspektywy rozwoju

Perspektywy hydroenergetyki są różne w poszczególnych regionach świata. W wielu krajach rozwiniętych najlepsze lokalizacje zostały już wykorzystane, a nowe duże zapory napotykają ograniczenia środowiskowe i społeczne. W takich systemach istotniejsze stają się modernizacja istniejących elektrowni, podnoszenie sprawności turbin, automatyzacja, przywracanie mocy na dawnych piętrzeniach oraz budowa elektrowni szczytowo-pompowych[5][6].

W krajach rozwijających się hydroenergetyka pozostaje sposobem budowy dużych niskoemisyjnych mocy wytwórczych, ale wymaga długiego przygotowania, finansowania i kontroli oddziaływań. Według IHA w 2025 globalny portfel projektów hydroenergetycznych w różnych fazach rozwoju wynosił 1127 GW, w tym 621 GW projektów szczytowo-pompowych. Spośród projektów szczytowo-pompowych w budowie było już 243 GW[6].

Zmiana klimatu zwiększa znaczenie regulacyjnej roli hydroenergetyki, ale zarazem nasila związane z nią ryzyka. Zbiorniki mogą pomagać w łagodzeniu skutków powodzi i susz, ale długie okresy niedoboru opadów ograniczają produkcję energii. W systemach zależnych od hydroenergetyki susza może powodować niedobory energii lub konieczność zwiększenia produkcji z paliw kopalnych[5].

Przypisy

  1. 1 2 3 2025 World Hydropower Outlook [online], International Hydropower Association, 2025 [dostęp 2026-06-29] [zarchiwizowane z adresu 2026-05-19] (ang.).
  2. 1 2 Global Electricity Review 2026 [online], Ember, 2026 [dostęp 2026-06-29] [zarchiwizowane z adresu 2026-04-21] (ang.).
  3. 1 2 Renewables 2011 Global Status Report [online], REN21, 2011, s. 25 [dostęp 2026-06-25] [zarchiwizowane z adresu 2026-03-12] (ang.).
  4. 1 2 Dams and Development: A New Framework for Decision-Making, World Commission on Dams, 2000 [zarchiwizowane 2013-08-21] (ang.).
  5. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 Hydropower Special Market Report [online], Międzynarodowa Agencja Energetyczna, 30 czerwca 2021 [dostęp 2026-06-25] [zarchiwizowane z adresu 2026-05-27] (ang.).
    1. ↑ s. 26–27
  6. 1 2 3 4 5 6 7 2026 World Hydropower Outlook [online], International Hydropower Association, 15 czerwca 2026 [dostęp 2026-06-29] [zarchiwizowane z adresu 2026-06-24] (ang.).
  7. 1 2 How Hydropower Works [online], U.S. Department of Energy, 9 grudnia 2013 [dostęp 2026-06-29] [zarchiwizowane z adresu 2026-03-02] (ang.).
  8. Vaughn C. Nelson, Introduction to Renewable Energy, Taylor & Francis, 2011, ISBN 978-1-4398-3450-3 (ang.).
    1. ↑ s. 243–245
    2. ↑ s. 246
  9. 1 2 3 Pumped Storage Hydropower [online], U.S. Department of Energy, 26 kwietnia 2018 [dostęp 2026-06-29] [zarchiwizowane z adresu 2026-03-02] (ang.).
  10. 1 2 3 4 5 Types of Hydropower Turbines [online], U.S. Department of Energy, 9 grudnia 2013 [dostęp 2026-06-29] [zarchiwizowane z adresu 2026-02-01] (ang.).
  11. ↑ Tidal power [online], U.S. Energy Information Administration [dostęp 2026-06-29] [zarchiwizowane z adresu 2026-06-28] (ang.).
  12. ↑ Assessing US Conduit Hydropower Potential [online], Oak Ridge National Laboratory [dostęp 2026-06-29] [zarchiwizowane z adresu 2025-09-30] (ang.).
  13. 1 2 3 4 5 6 7 Wykorzystanie potencjału hydroenergetycznego w elektroenergetyce [pdf], Najwyższa Izba Kontroli, wrzesień 2025 [dostęp 2026-06-29] [zarchiwizowane z adresu 2026-06-29] (pol.).
  14. 1 2 History of Hydropower [online], U.S. Department of Energy [dostęp 2026-06-25] [zarchiwizowane z adresu 2026-03-01] (ang.).
  15. ↑ Industrial Archaeology Review, Volumes 10–11, Oxford University Press, 1987, s. 187 [dostęp 2026-08-21] (ang.).
  16. ↑ Vulcan Street Plant [online], American Society of Mechanical Engineers [dostęp 2026-06-25] [zarchiwizowane z adresu 2026-06-10] (ang.).
  17. ↑ Milestones: Mill Creek No. 1 Hydroelectric Plant, 1893 [online], Engineering and Technology History Wiki [dostęp 2026-08-21] [zarchiwizowane z adresu 2026-02-10] (ang.).
  18. ↑ The world's nine largest operating power plants are hydroelectric facilities [online], U.S. Energy Information Administration, 18 października 2016 [dostęp 2026-06-29] [zarchiwizowane z adresu 2026-05-05] (ang.).
  19. 1 2 Global Hydropower Tracker [online], Global Energy Monitor [dostęp 2026-06-29] [zarchiwizowane z adresu 2023-06-07] (ang.).
  20. 1 2 3 Yearly Electricity Data [online], Ember [dostęp 2026-06-30] [zarchiwizowane z adresu 2026-08-21] (ang.).
  21. ↑ Share of electricity generated by hydropower [online], Our World in Data [dostęp 2026-08-21] [zarchiwizowane z adresu 2026-07-24] (ang.).
  22. ↑ Global Use of Hydroelectricity [online], Pennsylvania State University [dostęp 2026-06-25] [zarchiwizowane z adresu 2025-08-12] (ang.).
  23. ↑ Bridget R. Deemer i inni, Greenhouse Gas Emissions from Reservoir Water Surfaces: A New Global Synthesis, „BioScience”, 66 (11), 2016, s. 949–964, DOI: 10.1093/biosci/biw117, PMCID: PMC7425809 (ang.).
  24. ↑ Surabhi Karambelkar, Maryalice Fischer, Shannon Ames, Hydropower Reservoir Greenhouse Gas Emissions: State of the Science and Roadmap for Further Research to Improve Emission Accounting and Mitigation, „Sustainability”, 17 (13), 2025, s. 5794, DOI: 10.3390/su17135794 (ang.).
  25. ↑ Typhoon Nina–Banqiao dam failure [online], Encyclopædia Britannica [dostęp 2026-06-25] [zarchiwizowane z adresu 2026-05-19] (ang.).

Linki zewnętrzne