Mary Stuart Masterson

Mary Stuart Masterson
Ilustracja
Mary Stuart Masterson (2007)
Data i miejsce urodzenia

28 czerwca 1966
Nowy Jork

Zawód

aktorka, reżyserka

Współmałżonek

George Carl Francisco
(1990-1992; rozwód)
Damon Santostefano
(2000-2004; rozwód)
Jeremy Davidson
(od 2006)

Lata aktywności

od 1975

Mary Stuart Masterson (ur. 28 czerwca 1966 w Nowym Jorku) – amerykańska aktorka i reżyserka.

Życiorys

Urodziła się w Nowym Jorku jako córka Carlin Elizabeth Glynn, piosenkarki i aktorki teatralnej[1], i Petera Mastersona (właśc. Carlos Bee Masterson Jr.), filmowca[2]. Wychowywała się ze starszą siostrą Carlin Alexandra (ur. 21 czerwca 1963) i bratem Peterem Carlosem[3]. Jako nastolatka uczęszczała do Stagedoor Manor Performing Arts Training Center w północnej części stanu Nowy Jork, gdzie uczyła się z aktorami Robertem Downeyem Jr. i Jonem Cryerem. Później uczęszczała do szkół w Nowym Jorku, w tym przez osiem miesięcy studiowała antropologię na New York University[4].

Zadebiutowała na ekranie w wieku ośmiu lat w roli córki swojego ojca w horrorze Bryana Forbesa Żony ze Stepford (1975)[5]. Zamiast kontynuować karierę aktorki dziecięcej, postanowiła kontynuować naukę, choć wystąpiła w kilku produkcjach Dalton School[6]. Wystąpiła jako Abby Crawford w dreszczowcu telewizyjnym ABC Miasto w strachu (City in Fear, 1980) z Davidem Janssenem. W 1982 trafiła na Broadway jako mały biały królik i czwórka kier w przedstawieniu Alicja w Krainie Czarów Charlesa Lutwidge’a Dodgsona[7]. W 1987 zagrała rolę Cassidy Smith w Beth Henley The Lucky Spot[8].

Za rolę 17–letniej Lucy Moore, oddającej swoje pierwsze dziecko bogatej parze w dramacie Jonathana Kaplana Rodzina zastępcza (Immediate Family, 1989) z Glenn Close i Jamesem Woodsem otrzymała nagrodę National Board of Review dla najlepszej aktorki drugoplanowej.

Filmografia

  • Żony ze Stepford (The Stepford Wives, 1975) jako Kim Eberhart
  • Grzeszni chłopcy (Heaven Help Us, 1985) jako Danni
  • Miłość żyje nadal (Love Lives On, 1985) jako Susan Wallace
  • W swoim kręgu (At Close Range, 1986) jako Terry
  • Some Kind of Wonderful (1987) jako Watts
  • My Little Girl (1987) jako Franny Bettinger
  • Kamienne ogrody (Gardens of Stone, 1987) jako Rachel Feld
  • Pan North (Mr. North, 1988) jako Elspeth Skeel
  • Rodzina zastępcza (Immediate Family, 1989) jako Lucy Moore
  • Wszystko jest możliwe (Chances Are, 1989) jako Miranda Jeffries
  • Miłość to nie żart (Funny About Love, 1990) jako Daphne (Delillo)
  • Poślubieni (Married to It, 1991) jako Nina Bishop
  • Smażone zielone pomidory (Fried Green Tomatoes, 1991) jako Idgie Threadgoode
  • Benny i Joon (Benny & Joon, 1993) jako Juniper „Joon” Pearl
  • Zabójcze radio (Radioland Murders, 1994) jako Penny Henderson
  • Wystrzałowe dziewczyny (Bad Girls, 1994) jako Anita Crown
  • Usłane różami (Bed of Roses, 1996) jako Lisa Walker
  • Lily Dale (1996) jako Lily Dale
  • Więźniowie nieba (Heaven's Prisoners, 1996) jako Robin Gaddis
  • Drugi dzień świąt (On the 2nd Day of Christmas, 1997) jako Trish
  • Dogtown (1997) jako Dorothy Sternen
  • Na przekór całemu światu (Digging To China, 1998) jako Gwen Frankovitz
  • Księga gwiazd (The Book of stars, 1999) jako Penny McGuire
  • The Florentine (1999) jako Vikki
  • Prawo i bezprawie (Law & Order: Special Victims Unit, 1999) jako dr Rebecca Hendrix (gościnnie)
  • Kolory przemocy (Black and Blue, 1999) jako Fran Benedetto
  • Karty śmierci (Three Blind Mice, 2001) jako Patricia Demming
  • Kate Brasher (2001) jako Kate Brasher
  • Na zachód stąd (West of Here, 2002) jako Genevieve
  • Leo (2002) jako Brynne
  • R.U.S.H. (2002) jako Elaine Burba
  • W rękach Boga (Something the Lord Made, 2004) jako dr Helen Taussig
  • Whiskey School (2005) jako G.G.
  • Trzy siostry (The Sisters, 2005) jako Olga
  • The Insurgents (2006) jako Kierownik
  • Waterfront (2006) jako Heather Centrella

Przypisy

  1. ↑ Spencer: Carlin Elizabeth Glynn (1940–2023). Find a Grave. [dostęp 2025-08-11]. (ang.).
  2. ↑ Richard Sandomir, Peter Masterson, 84, a ‘Best Little Whorehouse’ Creator, Is Dead, „The New York Times”, 21 grudnia 2018 [dostęp 2025-08-11] (ang.).
  3. ↑ Mary Stuart Masterson Biography (1966–). Film Reference. [dostęp 2025-08-11]. (ang.).
  4. ↑ Andrea LeVasseur: Mary Stuart Masterson Biography. [dostęp 2025-08-11]. (ang.).
  5. ↑ Mary Stuart Masterson. Rotten Tomatoes. [dostęp 2025-08-11]. (ang.).
  6. ↑ Andrea LeVasseur: Mary Stuart Masterson Biography. AllMovie. [dostęp 2025-08-11]. (ang.).
  7. ↑ Mary Stuart Masterson. Internet Broadway Database. [dostęp 2025-08-11]. (ang.).
  8. ↑ Mary Stuart Masterson. Internet Off-Broadway Database. [dostęp 2025-08-11]. (ang.).

Bibliografia

  • Rafał Wilkusz. Portret na życzenie: Uparta Mary. „Film”. nr 5 (2332), s. 49, 12 lipca 1996. Warszawa: RSW „Prasa-Książka- Ruch”. ISSN 0137-463X. 

Linki zewnętrzne