Rajd Szwecji 2024
| 2 runda RSMŚ 2024 | |
| Państwo | |
|---|---|
| Baza | |
| Od | |
| Do | |
| Dł. całkowita |
1202.11 km |
| Dł. odcinków |
300.10 km (18 OS) |
| Nawierzchnia | |
| Meta | |
| Zgł. załóg |
57 |
| Sklas. załóg |
50 |
| Zwycięzca | |
Rajd Szwecji 2024 (71. Rally Sweden) – 71. Rajd Szwecji rozgrywany w Szwecji od 15 do 18 lutego 2024 roku. Była to druga runda Rajdowych Mistrzostw Świata w roku 2024. Rajd był rozegrany na śniegu i lodzie. W rajdzie zawodnicy startowali między innymi w kategoriach WRC, WRC2, WRC3 i Junior WRC.
Lista startowa[1]
| Nr | Kierowca | Pilot | Zespół | Samochód | Opony | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Zawodnicy startujący w klasie Rally 1 w WRC | ||||||
| 4 | Hyundai i20 N Rally1 | P | ||||
| 8 | Hyundai i20 N Rally1 | P | ||||
| 11 | Hyundai i20 N Rally1 | P | ||||
| 13 | Ford Puma Rally1 | P | ||||
| 16 | Ford Puma Rally1 | P | ||||
| 18 | Toyota GR Yaris Rally1 | P | ||||
| 33 | Toyota GR Yaris Rally1 | P | ||||
| 37 | Toyota GR Yaris Rally1 | P | ||||
| 69 | Toyota GR Yaris Rally1 | P | ||||
| Zawodnicy startujący w klasie Rally 2 w WRC2 | ||||||
| 21 | Škoda Fabia RS Rally2 | P | ||||
| 22 | Toyota GR Yaris Rally2 | P | ||||
| 23 | Hyundai i20 N Rally2 | P | ||||
| 24 | Škoda Fabia RS Rally2 | P | ||||
| 25 | Toyota GR Yaris Rally2 | P | ||||
| 26 | Toyota GR Yaris Rally2 | P | ||||
| 27 | Škoda Fabia RS Rally2 | P | ||||
| 28 | Škoda Fabia RS Rally2 | P | ||||
| 29 | Toyota GR Yaris Rally2 | P | ||||
| 30 | Ford Fiesta Rally2 | P | ||||
| 31 | Toyota GR Yaris Rally2 | P | ||||
| 32 | Škoda Fabia RS Rally2 | P | ||||
| 34 | Toyota GR Yaris Rally2 | P | ||||
| 35 | Toyota GR Yaris Rally2 | P | ||||
| 36 | Škoda Fabia RS Rally2 | P | ||||
| 38 | Škoda Fabia RS Rally2 | P | ||||
| 39 | Škoda Fabia RS Rally2 | P | ||||
| 40 | Škoda Fabia Rally2 evo | P | ||||
| 41 | Citroën C3 Rally2 | P | ||||
| 66 | Ford Fiesta Rally2 | P | ||||
| Zawodnicy startujący w klasie Rally 3 w WRC3 i Junior WRC | ||||||
| 43 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 44 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 45 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 46 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 47 | FIA Rally Star | Ford Fiesta Rally3 | P | |||
| 48 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 49 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 50 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 51 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 52 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 53 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 54 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 55 | FIA Rally Star | Ford Fiesta Rally3 | P | |||
| 56 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 57 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 58 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 59 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 60 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| 61 | FIA Rally Star | Ford Fiesta Rally3 | P | |||
| 62 | FIA Rally Star | Ford Fiesta Rally3 | P | |||
| 63 | Ford Fiesta Rally3 | P | ||||
| Inni | ||||||
| 20 | Konstantin Aleksandrov | Citroën C3 Rally2 | P | |||
| 64 | Škoda Fabia RS Rally2 | P | ||||
Zwycięzcy odcinków specjalnych[2]
| Dzień | Godz. | Nr. | Nazwa odcinka | Długość | Zwycięzca odcinka | Samochód | Czas | Lider rajdu |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 15. II | 09:01 | — | Shakedown Håkmark | 5,45 km | Hyundai i20 N Rally1 | 2:45.9 | — | |
| 19:05 | SS 1 | Umeå Sprint 1 | 5,16 km | Toyota GR Yaris Rally1 | 3:18.3 | |||
| 16. II | 08:58 | SS 2 | #42 Brattby 1 | 10,76 km | Toyota GR Yaris Rally1 | 6:12.7 | ||
| 09:51 | SS 3 | Norrby 1 | 12,36 km | Hyundai i20 N Rally1 | 5:47.1 | |||
| 10:54 | SS 4 | Floda 1 | 28,25 km | Toyota GR Yaris Rally1 | 12:40.6 | |||
| 14:35 | SS 5 | #42 Brattby 2 | 10,76 km | Toyota GR Yaris Rally2 | 6:50.6 | |||
| 15:28 | SS 6 | Norrby 2 | 12,36 km | Hyundai i20 N Rally1 | 6:11.8 | |||
| 16:31 | SS 7 | Floda 2 | 28,25 km | Hyundai i20 N Rally1 | 13:26.3 | |||
| 19:05 | SS 8 | Umeå Sprint 2 | 5,16 km | Hyundai i20 N Rally1 | 3:27.3 | |||
| 17. II | 07:45 | SS 9 | Vännäs 1 | 15,65 km | Hyundai i20 N Rally1 | 9:00.5 | ||
| 08:35 | SS 10 | Sarsjöliden 1 | 14,23 km | Toyota GR Yaris Rally1 | 6:36.1 | |||
| 10:08 | SS 11 | Bygdsiljum 1 | 28,06 km | Ford Puma Rally1 | 13:56.6 | |||
| 14:15 | SS 12 | Vännäs 2 | 15,65 km | Toyota GR Yaris Rally1 | 8:54.5 | |||
| 15:05 | SS 13 | Sarsjöliden 2 | 14,23 km | Hyundai i20 N Rally1 | 6:40.6 | |||
| 16:38 | SS 14 | Bygdsiljum 2 | 28,06 km | Hyundai i20 N Rally1 | 13:46.8 | |||
| 19:05 | SS 15 | Umeå 1 | 10,08 km | Hyundai i20 N Rally1 | 5:48.8 | |||
| 18. II | 07:27 | SS 16 | Västervik 1 | 25,50 km | Toyota GR Yaris Rally1 | 11:19.3 | ||
| 10:03 | SS 17 | Västervik 2 | 25,50 km | Toyota GR Yaris Rally1 | 11:20.0 | |||
| 12:15 | SS 18 | Umeå 2 Power Stage | 10,08 km | Toyota GR Yaris Rally1 | 5:33.8 | |||
Wyniki końcowe rajdu
W klasyfikacji Junior WRC dodatkowa punkty są przyznawane za każdy wygrany OS.
| Miejsce | Nr | Kierowca | Pilot | Zespół | Samochód | Czas | Strata | Punkty | ||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| GEN | KLA | SAT | SUN | PS | Razem | |||||||
| Klasyfikacja generalna[3] | ||||||||||||
| 1 | 1 | 4 | Esapekka Lappi | Janne Ferm | Hyundai Shell Mobis WRT | Hyundai i20 N Rally1 | 2:33:04.9 | 0.0 | 18 | 1 | 0 | 19 |
| 2 | 2 | 33 | Elfyn Evans | Scott Martin | Toyota Gazoo Racing WRT | Toyota GR Yaris Rally1 | 2:33:34.5 | +29.6 | 13 | 7 | 4 | 24 |
| 3 | 3 | 16 | Adrien Fourmaux | Alexandre Coria | M-Sport Ford WRT | Ford Puma Rally1 | 2:33:52.8 | +47.9 | 15 | 3 | 0 | 18 |
| 4 | 4 | 11 | Thierry Neuville | Martijn Wydaeghe | Hyundai Shell Mobis WRT | Hyundai i20 N Rally1 | 2:34:51.2 | +1:46.3 | 10 | 5 | 3 | 18 |
| 5 | 1 | 21 | Oliver Solberg | Elliott Edmondson | Toksport WRT | Škoda Fabia RS Rally2 | 2:38:09.1 | +6:23.9 | 8 | 0 | 0 | 8 |
| 6 | 2 | 22 | Sami Pajari | Enni Mälkönen | Printsport | Toyota GR Yaris Rally2 | 2:39:28.8 | +6:23.9 | 6 | 0 | 0 | 6 |
| 7 | 3 | 25 | Georg Linnamäe | James Morgan | Georg Linnamäe | Toyota GR Yaris Rally2 | 2:39:31.3 | +6:26.4 | 4 | 0 | 0 | 4 |
| 8 | 4 | 29 | Roope Korhonen | Anssi Viinikka | Roope Korhonen | Toyota GR Yaris Rally2 | 2:39:53.0 | +6:48.1 | 3 | 0 | 0 | 3 |
| 9 | 5 | 26 | Mikko Heikkilä | Kristian Temonen | Mikko Heikkilä | Toyota GR Yaris Rally2 | 2:40:30.6 | +7:25.7 | 2 | 0 | 0 | 2 |
| 10 | 5 | 37 | Lorenzo Bertelli | Simone Scattolin | Toyota Gazoo Racing WRT | Toyota GR Yaris Rally1 | 2:40:42.6 | +7:37.7 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 23 | 6 | 13 | Grégoire Munster | Louis Louka | M-Sport Ford WRT | Ford Puma Rally1 | 2:56:21.0 | +23:16.1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| 39 | 7 | 69 | Kalle Rovanperä | Jonne Halttunen | Toyota Gazoo Racing WRT | Toyota GR Yaris Rally1 | 3:21:36.8 | +48:31.9 | 0 | 6 | 5 | 11 |
| 41 | 8 | 8 | Ott Tänak | Martin Järveoja | Hyundai Shell Mobis WRT | Hyundai i20 N Rally1 | 3:22:33.8 | +49:28.9 | 0 | 4 | 2 | 6 |
| 45 | 9 | 18 | Takamoto Katsuta | Aaron Johnston | Toyota Gazoo Racing WRT | Toyota GR Yaris Rally1 | 3:32:09.4 | +59:04.5 | 0 | 2 | 1 | 3 |
| Klasyfikacja WRC2[4] | ||||||||||||
| 5 | 1 | 21 | Oliver Solberg | Elliott Edmondson | Toksport WRT | Škoda Fabia RS Rally2 | 2:38:09.1 | 0.0 | 25 | |||
| 6 | 2 | 22 | Sami Pajari | Enni Mälkönen | Printsport | Toyota GR Yaris Rally2 | 2:39:28.8 | +1:19.7 | 18 | |||
| 7 | 3 | 25 | Georg Linnamäe | James Morgan | Georg Linnamäe | Toyota GR Yaris Rally2 | 2:39:31.3 | +1:22.2 | 15 | |||
| 8 | 4 | 29 | Roope Korhonen | Anssi Viinikka | Roope Korhonen | Toyota GR Yaris Rally2 | 2:39:53.0 | +1:43.9 | 12 | |||
| 9 | 5 | 26 | Mikko Heikkilä | Kristian Temonen | Mikko Heikkilä | Toyota GR Yaris Rally2 | 2:40:30.6 | +2:21.5 | 10 | |||
| 11 | 6 | 24 | Lauri Joona | Janni Hussi | Lauri Joona | Škoda Fabia RS Rally2 | 2:41:07.7 | +2:58.6 | 8 | |||
| 12 | 7 | 23 | Emil Lindholm | Reeta Hämäläinen | Emil Lindholm | Hyundai i20 N Rally2 | 2:42:28.7 | +4:19.6 | 6 | |||
| 13 | 8 | 32 | Isak Reiersen | Lucas Karlsson | Isak Reiersen | Škoda Fabia RS Rally2 | 2:43:34.4 | +5:25.3 | 4 | |||
| 14 | 9 | 36 | Michał Sołowow | Maciej Baran | Printsport | Škoda Fabia RS Rally2 | 2:47:46.2 | +9:37.1 | 2 | |||
| 15 | 10 | 34 | Yuki Yamamoto | Marko Salminen | Toyota Gazoo Racing WRT NG | Toyota GR Yaris Rally2 | 2:48:25.1 | +10:16.0 | 1 | |||
| Klasyfikacja WRC3[5] | ||||||||||||
| 16 | 1 | 51 | Mille Johansson | Johan Grönvall | Mille Johansson | Ford Fiesta Rally3 | 2:49:33.8 | 0.0 | 25 | |||
| 17 | 2 | 47 | Romet Jürgenson | Siim Oja | FIA Rally Star | Ford Fiesta Rally3 | 2:50:22.7 | +48.9 | 18 | |||
| 20 | 3 | 49 | Eamonn Kelly | Conor Mohan | Motorsport Ireland Rally Academy | Ford Fiesta Rally3 | 2:53:34.6 | +4:00.8 | 15 | |||
| 21 | 4 | 56 | Raúl Hernández | José Murado González | Raúl Hernández | Ford Fiesta Rally3 | 2:54:03.0 | +4:29.2 | 12 | |||
| 24 | 5 | 54 | Tom Rensonnet | Loïc Dumont | RACB National Team | Ford Fiesta Rally3 | 2:56:33.9 | +7:00.1 | 10 | |||
| 28 | 6 | 58 | Petr Borodin | Roman Cheprasov | ASP Racing | Ford Fiesta Rally3 | 3:00:42.5 | +11:08.7 | 8 | |||
| 30 | 7 | 55 | Taylor Gill | Daniel Brkic | FIA Rally Star | Ford Fiesta Rally3 | 3:02:03.9 | +12:30.1 | 6 | |||
| 31 | 8 | 46 | Norbert Maior | Francesca Maria Maior | Norbert Maior | Ford Fiesta Rally3 | 3:02:04.5 | +12:30.7 | 4 | |||
| 35 | 9 | 62 | Max Smart | Cameron Fair | FIA Rally Star | Ford Fiesta Rally3 | 3:03:15.1 | +13:41.3 | 2 | |||
| 37 | 10 | 53 | Roberto Blach Núñez | Mauro Barreiro | Roberto Blach Núñez | Ford Fiesta Rally3 | 3:09:32.7 | +19:58.9 | 1 | |||
| Klasyfikacja Junior WRC[6] | ||||||||||||
| 16 | 1 | 51 | Mille Johansson | Johan Grönvall | Mille Johansson | Ford Fiesta Rally3 | 2:49:33.8 | 0.0 | 25 | 8 | 33 | |
| 17 | 2 | 47 | Romet Jürgenson | Siim Oja | FIA Rally Star | Ford Fiesta Rally3 | 2:50:22.7 | +48.9 | 18 | 3 | 21 | |
| 20 | 3 | 49 | Eamonn Kelly | Conor Mohan | Motorsport Ireland Rally Academy | Ford Fiesta Rally3 | 2:53:34.6 | +4:00.8 | 15 | 0 | 15 | |
| 21 | 4 | 56 | Raúl Hernández | José Murado González | Raúl Hernández | Ford Fiesta Rally3 | 2:54:03.0 | +4:29.2 | 12 | 1 | 13 | |
| 24 | 5 | 54 | Tom Rensonnet | Loïc Dumont | RACB National Team | Ford Fiesta Rally3 | 2:56:33.9 | +7:00.1 | 10 | 0 | 10 | |
| 27 | 6 | 60 | Gerardo V. Rosselot | Marcelo Brizio | Gerardo V. Rosselot | Ford Fiesta Rally3 | 3:00:18.0 | +10:44.2 | 8 | 1 | 9 | |
| 28 | 7 | 58 | Petr Borodin | Roman Cheprasov | ASP Racing | Ford Fiesta Rally3 | 3:00:42.5 | +11:08.7 | 6 | 0 | 6 | |
| 30 | 8 | 55 | Taylor Gill | Daniel Brkic | FIA Rally Star | Ford Fiesta Rally3 | 3:02:03.9 | +12:30.1 | 4 | 0 | 4 | |
| 31 | 9 | 46 | Norbert Maior | Francesca Maria Maior | Norbert Maior | Ford Fiesta Rally3 | 3:02:04.5 | +12:30.7 | 2 | 1 | 3 | |
| 35 | 10 | 62 | Max Smart | Cameron Fair | FIA Rally Star | Ford Fiesta Rally3 | 3:03:15.1 | +13:41.3 | 1 | 0 | 1 | |
| 49 | 15 | 50 | Jakub Matulka | Daniel Dymurski | Jakub Matulka | Ford Fiesta Rally3 | 3:58:26.1 | +1:08:52.3 | 0 | 1 | 1 | |
| zakończył na OS16 | 45 | Diego Dominguez Jr. | Rogelio Peñate | Diego Dominguez Jr. | Ford Fiesta Rally3 | nie ukończył | 0 | 3 | 3 | |||
Klasyfikacje RMŚ 2024 po 2 rundach
W roku 2024 uległa zmianie punktacja rajdów, oba etapy rajdu sobotni i niedzielny są punktowane osobno plus dodatkowo ostatni odcinek specjalny tzw. Powe Stage. W pierwszym etapie rajdu punktowanych jest pierwszych dziesięciu zawodników w systemie: 18, 15, 13, 10, 8, 6, 4, 3, 2, 1, pkt pod warunkiem ukończenia całego rajdu. W drugim etapie punktowanych jest pierwszych siedmiu zawodników w systemie 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1 pkt. Punktacja Power Stage’a pozostaje bez zmian[7].
| Miejsce | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Punkty Sobota | 18 | 15 | 13 | 10 | 8 | 6 | 4 | 3 | 2 | 1 |
| Punkty Niedziela | 7 | 6 | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 | - | ||
| Power Stage | 5 | 4 | 3 | 2 | 1 | - | ||||
Kierowcy
|
|
Klasyfikacja zespołowa
| Msc. | Zespół | MCO |
SWE |
KEN |
CRO |
POR |
ITA |
POL |
ŁOT |
FIN |
GRE |
CHI |
EUR |
JPN |
Punkty |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 18+7+5 |
1 18+0+0 |
87 | ||||||||||||
| 4 10+4+1 |
4 10+5+3 |
||||||||||||||
| NC 0+0+0 |
NC 0+4+2 |
||||||||||||||
| 2 | 2 15+5+4 |
2 13+7+4 |
87 | ||||||||||||
| 3 13+6+0 |
6 6+6+5 |
||||||||||||||
| NC 0+0+3 |
NC 0+0+0 |
||||||||||||||
| 3 | 5 8+3+0 |
3 15+3+0 |
47 | ||||||||||||
| 6 6+2+0 |
5 8+2+0 |
||||||||||||||
WRC2
| Msc. | Kierowca | MCO |
SWE |
KEN |
CRO |
POR |
ITA |
POL |
ŁOT |
FIN |
GRE |
CHI |
EUR |
JPN |
Punkty |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | 25 | |||||||||||||
| 2 | NC | 1 | 25 | ||||||||||||
| 3 | 2 | 18 | |||||||||||||
| 4 | NC | 2 | 18 | ||||||||||||
| 5 | 3 | NC | 15 | ||||||||||||
| 6 | 3 | 15 | |||||||||||||
| 7 | 4 | 12 | |||||||||||||
| 8 | 4 | 12 | |||||||||||||
| 9 | 5 | 10 | |||||||||||||
| 10 | 5 | 10 | |||||||||||||
| 11 | 6 | 12 | 8 | ||||||||||||
| 12 | 6 | 8 | |||||||||||||
| 13 | 7 | 6 | |||||||||||||
| 14 | 7 | 6 | |||||||||||||
| 15 | 8 | 4 | |||||||||||||
| 16 | 8 | 4 | |||||||||||||
| 17 | 9 | 2 | |||||||||||||
| 18 | 9 | 2 | |||||||||||||
| 19 | 10 | 1 | |||||||||||||
| 20 | 10 | 1 | |||||||||||||
| Msc. | Kierowca | MCO |
SWE |
KEN |
CRO |
POR |
ITA |
POL |
ŁOT |
FIN |
GRE |
CHI |
EUR |
JPN |
Punkty |
WRC 3
| Msc. | Kierowca | MCO |
SWE |
KEN |
CRO |
POR |
ITA |
POL |
ŁOT |
FIN |
GRE |
CHI |
EUR |
JPN |
Punkty |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 1 | NU | 25 | ||||||||||||
| 2 | 1 | 25 | |||||||||||||
| 3 | 2 | 18 | |||||||||||||
| 4 | 2 | 18 | |||||||||||||
| 5 | 3 | 15 | |||||||||||||
| 6 | 4 | 12 | |||||||||||||
| 7 | 5 | 10 | |||||||||||||
| 8 | 6 | 8 | |||||||||||||
| 9 | 7 | 6 | |||||||||||||
| 10 | 8 | 4 | |||||||||||||
| 11 | 9 | 2 | |||||||||||||
| 12 | 10 | 1 | |||||||||||||
| Msc. | Kierowca | MCO |
SWE |
KEN |
CRO |
POR |
ITA |
POL |
ŁOT |
FIN |
GRE |
CHI |
EUR |
JPN |
Punkty |
Junior WRC
| Msc. | Kierowca | SWE |
CRO |
ITA |
FIN |
GRE |
Punkty |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 18 | 33 | |||||
| 2 | 23 | 21 | |||||
| 3 | 3 | 15 | |||||
| 4 | 41 | 13 | |||||
| 5 | 5 | 10 | |||||
| 6 | 61 | 9 | |||||
| 7 | 7 | 6 | |||||
| 8 | 8 | 4 | |||||
| 9 | 91 | 3 | |||||
| 10 | NU3 | 3 | |||||
| 11 | 10 | 1 | |||||
| 12 | 151 | 1 | |||||
| Msc. | Kierowca | SWE |
CRO |
ITA |
FIN |
GRE |
Punkty |
Przypisy
- ↑ 71. Rally Sweden 2024 Lista startowa. ewrc-results.com. [dostęp 2024-02-25]. (pol.).
- ↑ 71. Rally Sweden 2024 Statystyki. wrc.com. [dostęp 2024-02-25]. (pol.).
- ↑ 71. Rally Sweden 2024 Wyniki. ewrc-results.com. [dostęp 2024-02-19]. (pol.).
- ↑ 71. Rally Sweden 2024 Wyniki. ewrc-results.com. [dostęp 2024-02-19]. (pol.).
- ↑ 71. Rally Sweden 2024 Wyniki. ewrc-results.com. [dostęp 2024-02-19]. (pol.).
- ↑ 71. Rally Sweden 2024 Wyniki. ewrc-results.com. [dostęp 2024-02-19]. (pol.).
- ↑ Dodatkowe punkty w niedzielę. pl.motorsport.com, 18 grudnia 2023. [dostęp 2023-12-18]. (pol.).