Stumpwork

Stumpwork
Wykonawca albumu studyjnego
Dry Cleaning
Wydany

18 (USA) i 21 (Wielka Brytania, Europa) października 2022

Nagrywany

2021

Gatunek

art rock, post-punk

Długość

45:17

Wydawnictwo

4AD

Producent

John Parish

Oceny

Przejdź do sekcji „Odbiór”

Album po albumie
New Long Leg
(2021)
Stumpwork
(2022)
Secret Love
(2026)
Single z albumu Stumpwork
  1. „Don’t Press Me”
    Wydany: 14 czerwca 2022
  2. „Anna Calls From the Arctic”
    Wydany: 26 lipca 2022
  3. „Gary Ashby”
    Wydany: 7 września 2022
  4. „No Decent Shoes for Rain”
    Wydany: 11 października 2022

Stumpwork – drugi album studyjny zespołu Dry Cleaning. Został wydany 18 października 2022 roku w Stanach Zjednoczonych oraz 21 października w Europie jako LP, CD i kaseta.

Album doszedł do 11. miejsca na brytyjskiej liście przebojów UK Albums Chart oraz do 4. na liście albumów niezależnych, UK Independent Albums.

Album

Historia

Członkowie Dry Cleaning swój nowy materiał najpierw testowali na dwudniowej próbie w Bristol’s Factory Studios[1]. Nowy album nagrali pod koniec 2021 roku w Walii, w tym samym studiu (Rockfield Studios), w którym nagrywali poprzedni album, ponownie współpracując z producentem Johnem Parishem i inżynierem dźwięku Joe Jonesem. Dłuższy okres pobytu w studiu oraz praca z tym samym zespołem dał muzykom czas na eksperymentowanie, improwizację i zabawę, natomiast powodzenie poprzedniego albumu dodało im pewności siebie w ich twórczej wizji, co zaowocowało otwartością na eksplorację i tak już bogatej palety dźwięków[2].

Podczas realizacji albumu zespół doświadczył kilku osobistych strat – najpierw zmarła matka Lewisa Maynarda, Susan - w której garażu Dry Cleaning po raz pierwszy zagrali razem (co zainspirowało tytuł „Boundary Road”), a następnie dziadek Toma Dowse’a, którego pamięci poświęcony został nowy album[1].

14 czerwca 2022 roku Dry Cleaning zapowiedział wydanie albumu, zatytułowanego Stumpwork na 21 października za pośrednictwem wytwórni 4AD. Singlem promującym album był „Don’t Press Me”, a do utworu powstał animowany teledysk stworzony przez Petera Millarda, udostępniony przez zespół na swoim kanale na YouTube[3]. Szata graficzna była dziełem artystów Rottingdeana Bazaara oraz fotograf Annie Collinge. Do pierwszych 500 zamówień zaplanowano dołączenie bezpłatnego singla „Don’t Press Me”, zawierającego również ekskluzywny utwór niealbumowy[2].

Wydania

Album ukazał się 18 października 2022 roku w Stanach Zjednoczonych jako LP w ograniczonym nakładzie[4] oraz 22 października w Europie, również jako LP[5]. Tego samego dnia został wydany na całym świecie jako CD[6] i kaseta[7]. W Japonii do LP dołączono bonusowy singel „Don’t Press Me”/„Swampy”[8].

Muzyka i teksty

Stumpwork został zainspirowany licznymi wydarzeniami, koncepcjami i politycznymi niepowodzeniami, ukazanych w postaci lodowatej plątaniny ambientowych elementów odzwierciedlających pewną egzystencjalną rozpacz, lub zaskakującej żarliwości w upamiętnianiu bliskich, utraconych w poprzednim roku. W surrealistycznych tekstach pojawiła się wrażliwość na takie tematy jak: rodzina, pieniądze, polityka, samodeprecjacja i zmysłowość. Zespół zademonstrował na płycie bogactwo wpływów, którym podlegał i swoją głęboką muzykalność łącząc wybuchowe, rockowe hymny z jangle popem i ambient noise[2].

Tytuł

Tytuł albumu nawiązuje do nazwy XVII-wiecznego, angielskiego trójwymiarowego haftu[9].

Lista utworów

Muzycy

Wszystkie utwory napisał i wykonał Dry Cleaning w składzie:

muzycy dodatkowi:

Odbiór

Opinie krytyków

Album spotkał się z powszechnym uznaniem. W serwisach agregujących oceny magazynów muzycznych otrzymał następujące średnie oceny: 83/100 w oparciu o 29 recenzji krytycznych zgromadzonych w Album of the Year[10], 8.4/10 na podstawie 24 recenzji zgromadzonych w AnyDecentMusic?[11] i 85/100 na podstawie 22 recenzji zgromadzonych w Metacritic[12].

Zdaniem Heather Phares z AllMusic wczesne EP-ki Dry Cleaning i debiutancki album New Long Leg określiły jego pozycję jako jednego z bardziej charakterystycznych i ekscytujących zespołów lat 20. XXI wieku. Realizując Stumpwork zespół postawił przed sobą wyzwanie, by nie polegać na tym, co osiągnął, ale pójść dalej, co znalazło swój wyraz w takich utworach jak: 'Kwenchy Kups', 'Conservative Hell', 'Hot Penny Day', 'Anna Calls from the Arctic' czy 'Gary Ashby'.

„Słuchanie tekstów i muzyki Dry Cleaning podróżujących na różne sposoby do tego samego celu pozostaje fascynujące, a sposób w jaki otwierają swoją muzykę na Stumpwork z ciepłem, zmysłowością i humorem ujawnia jeszcze pełniej ich oryginalność” – podsumowała recenzentka[13].

Drugi album Dry Cleaning nie jest radykalnym odejściem od znakomitego New Long Leg z zeszłego roku” - ocenił Dave Simpson z dziennika The Guardian. Florence Shaw według niego „nadal ma lakoniczny, beznamiętny sposób mówienia, jak ktoś leniwie gawędzący przez ogrodowy płot. Wszystko jest jednak nieco bardziej dopracowane, melodyjne i skupione. Shaw udoskonaliła swoje teksty”, którym podkład stworzyły „hipnotyzujące pejzaże dźwiękowe zespołu”[16].

„Szkoda, że o Dry Cleaning tak często mówi się po prostu jako o zespole postpunkowym lub, co gorsza, wrzucanym do nurtu 'sprechgesang' – zauważył Patrick Clarke z tygodnika New Musical Express dodając: „są oni czteroosobowym zespołem gitarowym, a występ Florence Shaw dryfuje pomiędzy śpiewem a mówieniem, jednak na tym takie porównania powinny się skończyć. Na drugim albumie, Stumpwork Dry Cleaning udowadniają, że są wyjątkowi.” – podsumował recenzent dając albumowi maksymalną ocenę (5 gwiazdek na 5 możliwych)[21].

Również David Murphy z magazynu musicOMH dał albumowi maksymalną ocenę 5 gwiazdek poświęcając dużo uwagi roli Florence Shaw, której „wyciszony, w pastelowych odcieniach i beznamiętny głos” porównał do automatycznej sekretarki w gabinecie dentystycznym, „oferującej egzystencjalne komentarze”. Recenzent podkreślił, iż artystka ma bogaty zasób inwencji interpretacyjnej, a na Stumpwork „możemy upajać się każdą subtelną intonacją jej wokalu, brzmiącą na tle zawiłych rytmów”. W podsumowaniu autor ocenia, iż album, „podobnie jak słowa i sposób ich przekazywania, jest również doskonały pod względem muzycznym” i „cudownie enigmatyczny”[20].

„Stumpwork został napisany zaraz po ukazaniu się New Long Leg, ale to zupełnie inny świat, energicznie rozszerzający podstawowe brzmienie Dry Cleaning” – stwierdził Kieran Press-Reynolds z magazynu Pitchfork wyjaśniając, iż styl zespołu to „post-punk, ale także żarliwy slow rock; to hardcore zdewastowany dadaistycznymi medytacjami; jest zimny i nastrojowy, ale także bujny i przyjazny, na przemian z pogranicza industrialnego noise’u i dream popu. Shaw jest elastyczna; nie tylko mówi, ale także wzdycha, wzdycha, nuci, a nawet śpiewa, choć robi to w samotny, półświadomy sposób, jak gdyby oszołomiona w zadumie.”

„Dry Cleaning nie byli pierwszymi, którzy wykonywali talk-rock, ale nikt inny nie ma tak czarującej prostoty jak Shaw” – stwierdził autor[22].

Na Stumpwork „różnorodność pomysłów, rytmów, tempa i faktur naprawdę robi mocne wrażenie od pierwszego przesłuchania”, jego muzyka „zdecydowanie się rozwinęła, a piosenki są bardziej finezyjne” – ocenił Ross Horton z The Line of Best Fit twierdząc, iż jest to album „kluczowy i jeden z najlepszych w 2022 roku”[19].

Rinko Heidrich z laut.de wyraził przypuszczenie, że „dostatecznie schłodzony brak ekscytacji między post-punkiem a dream-popem może nie uczynić drugiego albumu Dry Cleaning komercyjnym wydarzeniem sezonu, ale mimo to przebije wiele tak modnych albumów z 2022 roku”[18].

„Jest to godny następca ich debiutu, wyprodukowany ponownie przez Johna Parisha” – stwierdził Ed Jupp z God Is in the TV dodając: „nie mogę się doczekać, aby zobaczyć, dokąd pójdą z trzecim albumem. Nie jestem do końca pewien, co to za włosy na okładce...”[15].

Listy tygodniowe

2022
Kraj Lista Pozycja
Belgia Ultratop (Flandria) 30[30]
Ultratop (Walonia) 135[31]
Niemcy Offizielle Deutsche Charts 51[32]
Portugalia Portuguese Charts 33[33]
Szkocja Scottish Albums Chart 9[34]
Wielka Brytania UK Albums Chart 11[35]
UK Independent Albums 4[36]
UK Download Albums 7[37]
UK Physical Albums 6[38]
UK Record Store Albums 5[39]
UK Sales Albums 6[40]
UK Vinyl Albums 5[41]

Rankingi na koniec roku

Magazyn Kategoria Miejsce
Crack Magazine Best Albums of 2022 38[42]
DIY DIY's Albums of 2022 10[43]
Mojo The 50 Best Albums of 2022 9[44]
NME The 50 Best Albums of 2022 25[45]
Paste The 50 Best Albums of 2022 37[46]
PopMatters The 25 Best Indie Albums of 2022 4[47]
Slant Magazine The 50 Best Albums of 2022 31[48]
Slate The Best Albums of 2022 wspomniany[49]
Uncut The Best New Albums of 2022 24[50]
Under the Radar The 100 Best Albums of 2022 13[51]
Uproxx The Best Indie Albums Of 2022 nie podane[52]

Przypisy

  1. 1 2 3 Scott Russell: Dry Cleaning Stay Curious on Stumpwork. Paste. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  2. 1 2 3 Dry Cleaning: 'Stumpwork'. 4AD. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  3. ↑ Matthew Strauss: Dry Cleaning Announce New Album Stumpwork, Share Video for New Song: Watch. Pitchfork. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  4. 1 2 Dry Cleaning – Stumpwork. Discogs. [dostęp 2022-01-06]. (ang.).
  5. ↑ Dry Cleaning – Stumpwork. Discogs. [dostęp 2022-01-06]. (ang.).
  6. 1 2 Dry Cleaning – Stumpwork. Discogs. [dostęp 2022-01-06]. (ang.).
  7. ↑ Dry Cleaning – Stumpwork. Discogs. [dostęp 2022-01-06]. (ang.).
  8. ↑ Dry Cleaning – Stumpwork. Discogs. [dostęp 2022-01-06]. (ang.).
  9. 1 2 Victoria Segal. Dry Cleaning: Stumpwork. „Mojo”, s. 90, november 2022. London: Bauer Media Group. ISSN 1351-0193. [dostęp 2023-08-12]. (ang.).
  10. 1 2 Album of the Year: Dry Cleaning – Stumpwork. Album of the Year. [dostęp 2023-08-12]. (ang.).
  11. 1 2 3 AnyDecentMusic?: Dry Cleaning: Stumpwork. AnyDecentMusic?. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  12. 1 2 [Metacritic: Stumpwork by Dry Cleaning. Metacritic. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  13. 1 2 Heather Phares: Stumpwork – Dry Cleaning. AllMusic. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  14. ↑ Katie Colombus: Album: Dry Cleaning - Stumpwork. The Arts Desk. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  15. 1 2 3 Ed Jupp: Dry Cleaning – Stumpwork (4AD). God Is in the TV. [dostęp 2023-08-12]. (ang.).
  16. 1 2 Dave Simpson: Dry Cleaning: Stumpwork review – deadpan chat, funk and hypnotic soundscapes. The Guardian. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  17. ↑ Siobhán Kane: Dry Cleaning: Stumpwork – freshly laundered second album with surprising warmth at its core. The Irish Times. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  18. 1 2 Rinko Heidrich: DryCleaning – Stumpwork. laut.de. [dostęp 2023-08-12]. (niem.).
  19. 1 2 Ross Horton: Dry Cleaning: "Stumpwork". The Line of Best Fit. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  20. 1 2 David Murphy: Dry Cleaning – Stumpwork. musicOMH. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  21. 1 2 Patrick Clarke: Dry Cleaning – ‘Stumpwork’ review: magnificent second album proves they’re one of a kind. NME. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  22. 1 2 Kieran Press-Reynolds: Stumpwork: Dry Cleaning. Pitchfork. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  23. ↑ Rob Moura: Dry Cleaning Seek Bright Spots Amid a Deadened London on ‘Stumpwork’. PopMatters. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  24. ↑ Daryl Easlea: Stumpwork | Dry Cleaning. Record Collector. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  25. ↑ Robert Christgau: Dry Cleaning. robertchristgau.com. [dostęp 2026-01-14]. (ang.).
  26. ↑ Kory Grow: Dry Cleaning Brilliantly Combine Rocking and Talking on ‘Stumpwork’. Rolling Stone. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  27. ↑ Laurie Presswood: Dry Cleaning – Stumpwork. The Skinny. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  28. ↑ Cat Woods: Arctic Monkeys get soulful, Loyle Carner gets angry – the week’s best albums. The Telegraph. [dostęp 2023-08-12]. (ang.).
  29. ↑ Scott Dransfield: Dry Cleaning: Stumpwork. Under the Radar. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  30. ↑ ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch: Dry Cleaning – Stumpwork. ultratop.be. [dostęp 2023-01-06]. (niderl.).
  31. ↑ ULTRATOP & Hung Medien / hitparade.ch: Dry Cleaning – Stumpwork. ultratop.be. [dostęp 2023-01-06]. (fr.).
  32. ↑ GfK Entertainment, BVMI: Dry Cleaning – Stumpwork. offiziellecharts.de. [dostęp 2023-01-06]. (niem.).
  33. ↑ Hung Medien: Dry Cleaning – Stumpwork (album). portuguesecharts.com. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  34. ↑ Official Charts Company: Official Scottish Albums Chart Top 100 | Official Charts Company: 28 October 2022 – 03 November 2022. officialcharts.com. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  35. ↑ Official Charts Company: Official Albums Chart Top 100 | Official Charts Company: 28 October 2022 – 03 November 2022. officialcharts.com. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  36. ↑ Official Charts Company: Official Independent Albums Chart Top 50 | Official Charts Company: 28 October 2022 – 03 November 2022. officialcharts.com. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  37. ↑ Official Charts Company: Official Album Downloads Chart Top 100: 28 October 2022 – 03 November 2022. officialcharts.com. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  38. ↑ Official Charts Company: Official Physical Albums Chart Top 100: 28 October 2022 – 03 November 2022. officialcharts.com. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  39. ↑ Official Charts Company: Official Record Store Chart Top 40: 28 October 2022 – 03 November 2022. officialcharts.com. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  40. ↑ Official Charts Company: Official Albums Sales Chart Top 100: 28 October 2022 – 03 November 2022. officialcharts.com. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  41. ↑ Official Charts Company: Official Vinyl Albums Chart Top 40: 28 October 2022 – 03 November 2022. officialcharts.com. [dostęp 2023-01-06]. (ang.).
  42. ↑ Crack: The Top 50 Albums of the Year. Crack Magazine. [dostęp 2023-01-07]. (ang.).
  43. ↑ Lisa Wright, Max Pilley, Elly Watson, Will Richards, Sarah Jamieson, Emma Swann: DIY’s Albums of 2022. DIY. [dostęp 2023-01-07]. (ang.).
  44. ↑ Mojo: The 50 Best Albums Of 2022. Mojo. [dostęp 2023-01-07]. (ang.).
  45. ↑ NME: The 50 Best Albums Of 2022. NME. [dostęp 2023-01-07]. (ang.).
  46. ↑ Paste Staff: The 50 Best Albums Of 2022. Paste. [dostęp 2023-01-07]. (ang.).
  47. ↑ PopMatters Staff: The 25 Best Indie Rock Albums of 2022. PopMatters. [dostęp 2023-01-07]. (ang.).
  48. ↑ Slant Staff: The 50 Best Albums of 2022. Slant Magazine. [dostęp 2023-01-07]. (ang.).
  49. ↑ Carl Wilson: The Best Albums of 2022. Slate. [dostęp 2023-01-07]. (ang.).
  50. ↑ Uncut: Uncut’s Best New Albums Of 2022. Uncut. [dostęp 2023-01-07]. (ang.).
  51. ↑ Under the Radar: Under the Radar’s Top 100 Albums of 2022 Part 1. Under the Radar. [dostęp 2023-01-07]. (ang.).
  52. ↑ Uproxx Music: The Best Indie Albums Of 2022. Uproxx. [dostęp 2023-01-07]. (ang.).