Dariusz Dudka

Dariusz Dudka
Ilustracja
Dariusz Dudka (2015)
Data i miejsce urodzenia

9 grudnia 1983
Kostrzyn nad Odrą

Wzrost

183 cm

Pozycja

środkowy i lewy obrońca, defensywny pomocnik

Kariera juniorska
Lata Klub
Celuloza Kostrzyn nad Odrą
1999–2000 Amica Wronki
Kariera seniorska[a]
Lata Klub Wyst. Gole
1998–1999 Celuloza Kostrzyn nad Odrą
1999–2005 Amica Wronki 93 (0)
2005–2008 Wisła Kraków 77 (5)
2008–2012 AJ Auxerre 110 (6)
2012–2013 Levante UD 3 (0)
2013 Birmingham City 2 (0)
2014–2015 Wisła Kraków 46 (0)
2015–2019 Lech Poznań 9 (0)
2016–2019 → Lech II Poznań 56 (10)
Kariera reprezentacyjna
Lata Reprezentacja Wyst. Gole
2000  Polska U-16 4 (0)
2000–2001  Polska U-17 7 (0)
2001–2002  Polska U-19 4 (0)
2001  Polska U-20 3 (0)
2002–2005  Polska U-21 13 (0)
2004–2005  Polska B 3 (0)
2004–2012  Polska 65 (2)
W sumie: 99 (2)
Kariera trenerska
Lata Drużyna
2020–2021 Lech Poznań (asystent)
2021–2025 Lech Poznań (trener indywidualny)
2025– Polska U-21 (asystent)
  1. ↑ Uwzględniono wyłącznie rozgrywki ligowe.

Dariusz Dudka (ur. 9 grudnia 1983 w Kostrzynie nad Odrą) – polski piłkarz występujący na pozycji obrońcy lub pomocnika, reprezentant Polski, trener. Członek Klubu Wybitnego Reprezentanta, uczestnik mistrzostw świata 2006, mistrzostw Europy 2008 i mistrzostw Europy 2012.

Kariera klubowa

Dudka swoją karierę rozpoczynał w zespole Celulozy Kostrzyn nad Odrą. Zadebiutował w jej barwach wiosną 1998 w IV lidze jako czternastolatek. W 1999 przeniósł się do Amiki Wronki. W polskiej ekstraklasie zadebiutował 15 kwietnia 2000 w spotkaniu Amiki z Ruchem Radzionków. W trakcie sezonu 2005/06 został sprzedany do Wisły Kraków. W sezonie 2007/08 zdobył z tym klubem mistrzostwo Polski.

Od lewej: Dariusz Dudka, Maciej Stolarczyk i Arkadiusz Głowacki podczas treningu Wisły Kraków (2007)

26 czerwca 2008 został sprzedany do francuskiego klubu AJ Auxerre za (jak się szacuje) kwotę 2,5 mln euro[1][2]. Dudka pierwszego gola dla Auxerre zdobył 21 marca 2009 w meczu przeciwko Le Mans FC. Po spadku Auxerre, podpisał 17 sierpnia 2012 roku kontrakt z Levante UD na zasadzie wolnego transferu, wybierając hiszpański klub zamiast ofert z Rosji i Turcji[3]. W barwach którego zadebiutował dziesięć dni później w spotkaniu z Realem Valladolid[4]. Po zakończeniu sezonu odszedł z klubu i został wolnym zawodnikiem.

31 października 2013 podpisał dwumiesięczny kontrakt z angielskim Birmingham City, gdzie wcześniej przebywał na testach[5][6].

17 lutego 2014 podpisał[7] półtoraroczny kontrakt z Wisłą Kraków, do której powrócił po ponad pięciu latach[8]. W barwach krakowskiego zespołu zadebiutował ponownie w derbowym meczu z Cracovią 23 marca 2014[9].

15 czerwca 2015 został nowym zawodnikiem mistrza Polski, Lecha Poznań. W 2017 na stałe przeniósł się do rezerw tego klubu, w których występował do 2019.

Po zakończeniu kariery sportowej Dudka poświęcił się trenowaniu. Od 4 sierpnia 2020 do maja 2025 roku był asystentem trenera Lecha Poznań[10]. W sierpniu 2025 roku Dariusz Dudka został mianowany asystentem trenera reprezentacji Polski U-21 pod wodzą trenera Jerzego Brzęczka[11][12].

Kariera międzynarodowa

Zadebiutował w seniorskiej reprezentacji Polski 11 lipca 2004 roku w meczu towarzyskim ze Stanami Zjednoczonymi, który zakończył się remisem 1:1 w Carson w Kalifornii[13].

Uczestniczył w mistrzostwach świata w Niemczech (2006), a także w mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii (2008) i tych w Polsce i na Ukrainie (2012).

21 sierpnia 2008 wraz z Arturem Borucem i Radosławem Majewskim został zawieszony na czas nieokreślony w prawach reprezentanta Polski za „niedopuszczalne i nieodpowiedzialne zachowania” po zakończeniu meczu Polska – Ukraina[14].

15 listopada 2011 wystąpił po raz 60. w reprezentacji Polski (w meczu z Węgrami, 2:1), a tym samym dołączył do Klubu Wybitnego Reprezentanta. Swój ostatni mecz w reprezentacji rozegrał 16 czerwca 2012 podczas Euro 2012 z Czechami (0:1), po którym Polska odpadła z turnieju.

W reprezentacji pełnił funkcję wicekapitana[15].

Statystyki

Klubowe

Sezon Klub Liga Mecze Bramki
1999/2000 Amica Wronki Ekstraklasa 2 0
2000/2001 17
2001/2002 23
2002/2003 4
2003/2004 23
2004/2005 23
2005/2006 (j) 1
2005/2006 Wisła Kraków 29 1
2006/2007 28 3
2007/2008 20 1
2008/2009 AJ Auxerre Ligue 1 28 1
2009/2010 19 0
2010/2011 29 3
2011/2012 34 2
2012/2013 Levante UD Primera División 3 0
2013/2014 Birmingham City Championship 2
2013/2014 Wisła Kraków Ekstraklasa 12
2014/2015 34
2015/2016 Lech Poznań 9
2016/2017 0
2017/2018 Lech II Poznań III liga 28 5

Międzynarodowe

Dariusz Dudka w barwach państwowych, listopad 2011
Drużyna narodowaRokMeczeBramki
Polska
200420
200530
200650
2007112
2008120
2009100
201050
2011120
201250
Suma652
Mecze i gole w reprezentacji
# Data Miasto Przeciwnik Gol Wynik Rozgrywki
1.12.07.2004Chicago Stany Zjednoczone1:1mecz towarzyski
2.18.08.2004Poznań Dania1:5mecz towarzyski
3.18.04.2005Chicago Meksyk1:1mecz towarzyski
4.15.08.2005Kijów Serbia i Czarnogóra3:2mecz towarzyski
5.16.11.2005Ostrowiec Świętokrzyski Estonia3:1mecz towarzyski
6.18.03.2006Rijad Arabia Saudyjska2:1mecz towarzyski
7.30.05.2006Chorzów Kolumbia1:2mecz towarzyski
8.14.06.2006Dortmund Niemcy0:1MŚ 2006
9.15.11.2006Bruksela Belgia1:0eliminacje EURO 2008
10.06.12.2006Abu Zabi Zjednoczone Emiraty Arabskie5:2mecz towarzyski
11.03.02.2007Jerez de la Frontera EstoniaGol4:0mecz towarzyski
12.07.02.2007Jerez de la Frontera Słowacja2:2mecz towarzyski
13.24.03.2007Warszawa AzerbejdżanGol5:0eliminacje EURO 2008
14.28.03.2007Kielce Armenia1:0eliminacje EURO 2008
15.02.06.2007Baku Azerbejdżan3:1eliminacje EURO 2008
16.06.06.2007Erywań Armenia0:1eliminacje EURO 2008
17.22.08.2007Moskwa Rosja2:2mecz towarzyski
18.08.09.2007Lizbona Portugalia2:2eliminacje EURO 2008
19.12.09.2007Helsinki Finlandia0:0eliminacje EURO 2008
20.13.10.2007Warszawa Kazachstan3:1eliminacje EURO 2008
21.17.10.2007Łódź Węgry0:1mecz towarzyski
22.06.02.2008Larnaka Czechy2:0mecz towarzyski
23.26.03.2008Kraków Stany Zjednoczone0:3mecz towarzyski
24.26.05.2008Reutlingen Macedonia1:1mecz towarzyski
25.27.05.2008Reutlingen Albania1:0mecz towarzyski
26.01.06.2008Chorzów Dania1:1mecz towarzyski
27.08.06.2008Klagenfurt am Wörthersee Niemcy0:2EURO 2008
28.12.06.2008Wiedeń Austria1:1EURO 2008
29.16.06.2008Klagenfurt am Wörthersee Chorwacja0:1EURO 2008
30.20.08.2008Lwów Ukraina0:1mecz towarzyski
31.11.10.2008Chorzów Czechy2:1eliminacje MŚ 2010
32.15.10.2008Bratysława Słowacja1:2eliminacje MŚ 2010
33.19.11.2008Dublin Irlandia3:2mecz towarzyski
34.11.02.2009Vila Real de Santo António Walia1:0mecz towarzyski
35.28.03.2009Belfast Irlandia Północna2:3eliminacje MŚ 2010
36.01.08.2009Kielce San Marino10:0eliminacje MŚ 2010
37.06.06.2009Johannesburg Południowa Afryka0:1mecz towarzyski
38.09.06.2009Kapsztad Irak1:1mecz towarzyski
39.12.08.2009Bydgoszcz Grecja2:0mecz towarzyski
40.05.09.2009Chorzów Irlandia Północna1:1eliminacje MŚ 2010
41.09.09.2009Maribor Słowenia0:3eliminacje MŚ 2010
42.14.11.2009Warszawa Rumunia0:1mecz towarzyski
43.18.11.2009Bydgoszcz Kanada1:0mecz towarzyski
44.03.03.2010Warszawa Bułgaria2:0mecz towarzyski
45.29.05.2010Kielce Finlandia0:0mecz towarzyski
46.02.06.2010Kufstein Serbia0:0mecz towarzyski
47.08.06.2010Murcja Hiszpania0:6mecz towarzyski
48.11.08.2010Szczecin Kamerun0:3mecz towarzyski
49.09.02.2011Faro Norwegia1:0mecz towarzyski
50.25.03.2011Kowno Litwa0:2mecz towarzyski
51.29.03.2011Pireus Grecja0:0mecz towarzyski
52.05.06.2011Warszawa Argentyna2:1mecz towarzyski
53.09.06.2011Warszawa Francja0:1mecz towarzyski
54.10.08.2011Lubin Gruzja1:0mecz towarzyski
55.02.09.2011Warszawa Meksyk1:1mecz towarzyski
56.06.09.2011Gdańsk Niemcy2:2mecz towarzyski
57.07.10.2011Seul Korea Południowa2:2mecz towarzyski
58.11.10.2011Wiesbaden Białoruś2:0mecz towarzyski
59.11.11.2011Wrocław Włochy0:2mecz towarzyski
60.15.11.2011Poznań Węgry2:1mecz towarzyski
61.29.02.2012Warszawa Portugalia0:0mecz towarzyski
62.26.05.2012Klagenfurt am Wörthersee Słowacja1:0mecz towarzyski
63.02.06.2012Warszawa Andora4:0mecz towarzyski
64.12.06.2012Warszawa Rosja1:1Euro 2012
65.16.06.2012Wrocław Czechy0:1Euro 2012

Życie prywatne

W maju 2003 w Szczecinie na ul. Energetyków potrącił śmiertelnie pieszego. Ówczesny zawodnik Amiki Wronki był pod wpływem alkoholu, ale nie został skazany, gdyż uznano, że do wypadku doszło z winy pieszego. Jedyną konsekwencją był obowiązujący przez dziewięć miesięcy zakaz prowadzenia pojazdów[16].

Jest szwagrem piłkarza Przemysława Małeckiego[17].

Sukcesy

Amica Wronki
Wisła Kraków
Lech Poznań

Przypisy

  1. ↑ Dariusz Dudka, [w:] baza Transfermarkt (zawodnicy) [dostęp 2009-12-09].
  2. ↑ Oficjalnie: Dariusz Dudka w Auxerre! [online], Transfery.info, 26 czerwca 2008 [dostęp 2026-01-30].
  3. ↑ b, Dudka chose Levante over Russia [online], Football España, 20 sierpnia 2012 [dostęp 2026-01-30] (ang.).
  4. ↑ Dariusz Dudka zadebiutował w Levante. 90minut.pl. [dostęp 2012-08-27]. (pol.).
  5. ↑ Blues bring in top Pole. Birmingham City, 2013-10-31. [dostęp 2013-10-31]. [zarchiwizowane z tego adresu (2013-11-06)]. (ang.).
  6. ↑ Colin Tattum, Dariusz Dudka: If I do well, then I think I am going to be part of Birmingham City in the future [online], Birmingham Live, 28 listopada 2013 [dostęp 2026-01-30] (ang.).
  7. ↑ Dariusz Dudka podpisał kontrakt z Wisłą Kraków
  8. ↑ Dariusz Dudka joins Wisła [online], archiwum.wisla.krakow.pl [dostęp 2026-01-30].
  9. ↑ Derby Krakowa dla Wisły
  10. ↑ Wirtualna Polska Media, Oficjalnie: Pożegnał się z Lechem po 10 latach. To początek zmian w klubie [online], sportowefakty.wp.pl [dostęp 2026-01-30].
  11. ↑ Telewizja Polska S.A, Dariusz Dudka wskazał kandydatów do reprezentacji. "To chłopak warty uwagi" [WIDEO] [online], sport.tvp.pl, 15 października 2025 [dostęp 2026-01-30].
  12. ↑ Sztab szkoleniowy [online], PZPN - Łączy nas piłka [dostęp 2026-01-30].
  13. ↑ Dariusz Dudka [online], Biblioteka Piłkarstwa Polskiego [dostęp 2026-01-30].
  14. ↑ mk, misza, rb: Listkiewicz w końcu potwierdza: Boruc, Dudka i Majewski wykluczeni z kadry!. sport.pl, 2008-08-21. [dostęp 2012-06-11]. (pol.).
  15. ↑ Dariusz Dudka. Sylwetka. sportowefakty.pl. [dostęp 2012-06-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-06-08)]. (pol.).
  16. ↑ Wiślackie biografie: Dariusz Dudka. wislakrakow.com, 2008-09-23. [dostęp 2012-06-11]. [zarchiwizowane z tego adresu (2014-07-28)]. (pol.).
  17. ↑ Dariusz Dudka [online], 90minut.pl [dostęp 2017-11-22] (pol.).

Bibliografia