Copa Libertadores 1991

Copa Libertadores 1991
XXXII edycja
1990 1992
Szczegóły turnieju
Liczba drużyn

21

Mistrz

Chile CSD Colo-Colo (1. tytuł)

Statystyki turnieju
Mecze

90

Strzelone gole

220 (2,44 na mecz)

Król strzelców

Gaúcho (Brazylia CR Flamengo)

W trzydziestej drugiej edycji Copa Libertadores udział wzięło 21 klubów reprezentujących wszystkie kraje zrzeszone w CONMEBOL. Każde z 10 państw wystawiło po 2 kluby, nie licząc broniącego tytułu paragwajskiego klubu Club Olimpia, który awansował do 1/8 finału bez gry.

Olimpia nie zdołała obronić tytułu, choć dotarła do samego finału. W półfinale trzeci raz z rzędu starła się z kolumbijskim klubem Atlético Nacional, wygrywając dwumecz dzięki jedynej bramce, jaka padła w obu meczach. W finale obrońcy tytułu zmierzyli z chilijskim klubem CSD Colo-Colo. Także w finale drużyna CSD Colo-Colo, po bezbramkowym remisie w Asunción, pokonała 3:0 Olimpię i jako pierwsza w historii drużyna chilijska sięgnęła po najwyższe trofeum klubowe Ameryki Południowej.

Żaden z klubów reprezentujących kraje należące do wielkiej trójki południowoamerykańskiego futbolu (Argentyna, Brazylia i Urugwaj) nie zagrał w finale. Tylko Boca Juniors dotarł do półfinału, gdzie przegrał z drużyną CSD Colo-Colo.

W pierwszym etapie 20 klubów podzielono na 5 grup po 4 drużyny. Z każdej grupy do następnej rundy awansowały trzy najlepsze zespoły. Jako szesnasty klub do 1/8 finału awansowała broniąca tytułu Olimpia.

W 1/8 finału wylosowano osiem par, które wyłoniły ośmiu ćwierćfinalistów. W ćwierćfinale wylosowano cztery pary, które wyłoniły czterech półfinalistów. W półfinale dwie pary wyłoniły dwóch finalistów.

Z „wielkiej trójki” do ćwierćfinału, poza Boca Juniors, dotarł uwugwajski klub Nacional oraz brazylijski klub CR Flamengo. Finalista z poprzedniego sezonu, ekwadorski klub Barcelona SC, tym razem nie zdołał awansować do 1/8 finału, zajmując ostatnie miejsce w grupie. Kolejny raz wysoki poziom zaprezentowały kluby z Kolumbii.

1/16 finału

27.02 Argentyna Boca Juniors – Argentyna River Plate 4:3
27.02 Boliwia Club Bolívar – Boliwia Oriente Petrolero 2:0
  • Luis Fernando Salinas, Jorge Alberto Hirano
05.03 Boliwia Club Bolívar – Argentyna River Plate 4:1
08.03 Boliwia Oriente Petrolero – Argentyna River Plate 1:1
  • Arturo García – Rubén Fernando da Silva
12.03 Boliwia Club Bolívar – Argentyna Boca Juniors 2:0
  • Miguel Sanabria (2)
15.03 Boliwia Oriente Petrolero – Argentyna Boca Juniors 1:0
  • Arturo García
20.03 Boliwia Oriente Petrolero – Boliwia Club Bolívar 2:1
20.03 Argentyna River Plate – Argentyna Boca Juniors 0:2
26.03 Argentyna River Plate – Boliwia Club Bolívar 2:0
29.03 Argentyna Boca Juniors – Boliwia Club Bolívar 0:0
02.04 Argentyna River Plate – Boliwia Oriente Petrolero 3:1
05.04 Argentyna Boca Juniors – Boliwia Oriente Petrolero 0:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Boliwia Club Bolívar 6312795
Argentyna Boca Juniors 6222666
Boliwia Oriente Petrolero 6222657
Argentyna River Plate 621351012

Grupa 2 Chile, Ekwador

20.02 Chile Deportes Concepción – Chile CSD Colo-Colo 0:0
20.02 Ekwador Barcelona SC – Ekwador LDU Quito 0:1
  • Pietro Raúl Marsetti
26.02 Chile Deportes Concepción – Ekwador Barcelona SC 1:0
  • Juan Carlos Almada k
01.03 Chile CSD Colo-Colo – Ekwador Barcelona SC 3:1
05.03 Ekwador Barcelona SC – Chile Deportes Concepción 2:2
  • David Bravo, Osvaldo Salvador Escudero – Juan Carlos Almada, Óscar Lee Chong
08.03 Ekwador LDU Quito – Chile Deportes Concepción 4:0
  • Pietro Raúl Marsetti (2), Carlos Ernesto Berrueta (2)
13.03 Chile CSD Colo-Colo – Chile Deportes Concepción 2:0
13.03 Ekwador LDU Quito – Ekwador Barcelona SC 0:0
19.03 Chile Deportes Concepción – Ekwador LDU Quito 3:0
22.03 Chile CSD Colo-Colo – Ekwador LDU Quito 3:0
02.04 Ekwador Barcelona SC – Chile CSD Colo-Colo 2:2
05.04 Ekwador LDU Quito – Chile CSD Colo-Colo 0:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Chile CSD Colo-Colo 63309103
Ekwador LDU Quito 6222656
Chile Deportes Concepción 6222668
Ekwador Barcelona SC 6033359

Grupa 3 Brazylia, Urugwaj

20.02 Brazylia CR Flamengo – Brazylia Corinthians Paulista 1:1 (mecz rozegrano w Cuiabá)
  • Marcelinho Carioca – Fabinho
20.02 Urugwaj Club Nacional de Football – Urugwaj CA Bella Vista 3:0
26.02 Urugwaj CA Bella Vista – Brazylia CR Flamengo 2:2
01.03 Urugwaj Club Nacional de Football – Brazylia CR Flamengo 0:1
  • Nélio
11.03 Urugwaj CA Bella Vista – Brazylia Corinthians Paulista 1:1
  • Ricardo Vicente Canals – Mirandinha
15.03 Urugwaj Club Nacional de Football – Brazylia Corinthians Paulista 1:1
20.03 Brazylia Corinthians Paulista – Brazylia CR Flamengo 0:2
  • Rogério, Gaúcho
  • mecz przerwany w 84 minucie z powodu zamieszek na trybunach – wynik został zachowany
20.03 Urugwaj CA Bella Vista – Urugwaj Club Nacional de Football 0:3
  • Miranda, Edgar Borges, Jorge Cardaccio
26.03 Brazylia CR Flamengo – Urugwaj CA Bella Vista 1:1 (mecz rozegrano w z Brasílii)
  • Marcelinho Carioca – Rubens Navarro
29.03 Brazylia Corinthians Paulista – Urugwaj CA Bella Vista 4:1
  • Giba, Paulo Sérgio (3) – José López Báez
04.04 Brazylia CR Flamengo – Urugwaj Club Nacional de Football 4:0
  • Marcelinho Carioca, Gaúcho (2), Alcindo
05.04 Brazylia Corinthians Paulista – Urugwaj Club Nacional de Football 0:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Brazylia CR Flamengo 63309114
Brazylia Corinthians Paulista 6141676
Urugwaj Club Nacional de Football 6222676
Urugwaj CA Bella Vista 60333514

Grupa 4 Paragwaj, Peru

20.02 Paragwaj Atlético Colegiales – Paragwaj Cerro Porteño 1:1
20.02 Peru Sport Boys Callao – Peru Universitario de Deportes 0:2
  • Norberto Martínez, Vargas
06.03 Paragwaj Cerro Porteño – Paragwaj Atlético Colegiales 1:1
06.03 Peru Universitario de Deportes – Peru Sport Boys Callao 1:3
  • Alfonso Orlando Yáñez k – César Augusto Charún, Ramón Anchisi, Suárez
12.03 Peru Sport Boys Callao – Paragwaj Atlético Colegiales 2:2
  • Óscar Roberto Tedini, Suárez – Máximo García, Felipe Peralta
15.03 Peru Universitario de Deportes – Paragwaj Atlético Colegiales 0:0
19.03 Peru Sport Boys Callao – Paragwaj Cerro Porteño 1:3
  • Suárez – Justo Pastor Jacquet, Ricardo dos Santos (2)
22.03 Peru Universitario de Deportes – Paragwaj Cerro Porteño 1:1
  • Alfonso Orlando Yáñez k – Justo Pastor Jacquet
25.03 Paragwaj Atlético Colegiales – Peru Sport Boys Callao 4:1
28.03 Paragwaj Cerro Porteño – Peru Sport Boys Callao 3:0
02.04 Paragwaj Atlético Colegiales – Peru Universitario de Deportes 2:0
  • Felipe Peralta, Lilio Torales
05.04 Paragwaj Cerro Porteño – Peru Universitario de Deportes 0:0
  • mecz o pierwsze miejsce z powodu jednakowej liczby punktów i różnicy bramek
10.04 Paragwaj Atlético Colegiales – Paragwaj Cerro Porteño 0:1
  • Blas Marcelo Cristaldo
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Paragwaj Cerro Porteño 6240894
Paragwaj Atlético Colegiales 62408105
Peru Universitario de Deportes 6132546
Peru Sport Boys Callao 61143715
23.02 Wenezuela Marítimo Caracas – Wenezuela Táchira San Cristóbal 0:0
23.02 Kolumbia Atlético Nacional – Kolumbia América Cali 0:2
  • Anthony William De Avila, Jorge Orosmán da Silva
  • mecz rozegrany w San Cristóbal w Wenezueli, z powodu zakazu rozgrywania meczów w ramach rozgrywek międzynarodowych na boiskach Kolumbii
26.02 Wenezuela Marítimo Caracas – Kolumbia América Cali 0:1
  • Anthony William De Avila
01.03 Wenezuela Táchira San Cristóbal – Kolumbia América Cali 1:1
  • Óscar Galeano – Anthony William De Avila
05.03 Wenezuela Marítimo Caracas – Kolumbia Atlético Nacional 1:3
08.03 Wenezuela Táchira San Cristóbal – Kolumbia Atlético Nacional 1:2
16.03 Wenezuela Táchira San Cristóbal – Wenezuela Marítimo Caracas 2:1
  • Acosta s, Castro – Ferrer
31.03 Kolumbia América Cali – Kolumbia Atlético Nacional 1:0
  • Anthony William De Avila
  • mecz rozegrany w Miami w USA, z powodu zakazu rozgrywania meczów w ramach rozgrywek międzynarodowych na boiskach Kolumbii
05.04 Kolumbia Atlético Nacional – Wenezuela Táchira San Cristóbal 0:0
  • mecz rozegrany w Miami w USA, z powodu zakazu rozgrywania meczów w ramach rozgrywek międzynarodowych na boiskach Kolumbii
05.04 Kolumbia América Cali – Wenezuela Marítimo Caracas 2:0
  • Anthony William De Avila k, Sergio „Checho” Angulo
  • mecz rozegrany w Miami w USA, z powodu zakazu rozgrywania meczów w ramach rozgrywek międzynarodowych na boiskach Kolumbii
07.04 Kolumbia América Cali – Wenezuela Táchira San Cristóbal 3:2
  • Olaya, Alveiro Usuriaga k, Wilmer Cabrera – Muggione, Wilson Arcangel Chacón
  • mecz rozegrany w Miami w USA, z powodu zakazu rozgrywania meczów w ramach rozgrywek międzynarodowych na boiskach Kolumbii
07.04 Kolumbia Atlético Nacional – Wenezuela Marítimo Caracas 2:2
  • John Jairo Galeano, Diego León Osorio – Ferrer, Moravia
  • mecz rozegrany w Miami w USA, z powodu zakazu rozgrywania meczów w ramach rozgrywek międzynarodowych na boiskach Kolumbii
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Kolumbia América Cali 651011103
Kolumbia Atlético Nacional 6222677
Wenezuela Táchira San Cristóbal 6132567
Wenezuela Marítimo Caracas 60242410

Obrońca tytułu

Paragwaj Club Olimpia jako obrońca tytułu awansował do 1/8 finału bez gry

1/8 finału

Chile Deportes Concepción – Kolumbia América Cali 0:3 i 3:3
Urugwaj Club Nacional de Football – Boliwia Club Bolívar 4:1 i 1:1
Peru Universitario de Deportes – Chile CSD Colo-Colo 0:0 i 1:2
Argentyna Boca Juniors – Brazylia Corinthians Paulista 3:1 i 1:1
  • 17.04 Gabriel Omar Batistuta (2, 1k), Alfredo Óscar Graciani – Giba k
  • 25.04 Alfredo Óscar Graciani – Paulo Sérgio
Ekwador LDU Quito – Kolumbia Atlético Nacional 2:2 i 0:2
Paragwaj Club Olimpia – Paragwaj Atlético Colegiales 1:1 i 2:1
  • 17.04 Adriano Samaniego – Lilio Torales
  • 26.04 Luis Alberto Monzón (2) – Felipe Peralta
Wenezuela Táchira San Cristóbal – Brazylia CR Flamengo 2:3 i 0:5
  • 18.04 Erixander García, Óscar Galeano – Gaúcho (3)
  • 24.04 Gaúcho, Marquinho Carioca, Marcelinho Carioca (2), Alcindo
Boliwia Oriente Petrolero – Paragwaj Cerro Porteño 1:1 i 0:2
  • 19.04 Celio Alves – Blas Marcelo Cristaldo
  • 24.04 Ramón Hicks (2)

1/4 finału

Brazylia CR Flamengo – Argentyna Boca Juniors 2:1 i 0:3
Paragwaj Cerro Porteño – Paragwaj Club Olimpia 1:0 i 0:3
  • 02.05 Ramón Hicks
  • 08.05 Luis Alberto Monzón (2), Justo Pastor Jacquet s
Chile CSD Colo-Colo – Urugwaj Club Nacional de Football 4:0 i 0:2
Kolumbia América Cali – Kolumbia Atlético Nacional 0:0 i 0:2

1/2 finału

Argentyna Boca Juniors – Chile CSD Colo-Colo 1:0 i 1:3
Kolumbia Atlético Nacional – Paragwaj Club Olimpia 0:0 i 0:1

FINAŁ

Paragwaj Club Olimpia – Chile CSD Colo-Colo 0:0 i 0:3
29 maja 1991 Asunción Estadio Defensores del Chaco (48 000)

Paragwaj Club Olimpia – Chile CSD Colo-Colo 0:0
Sędzia: Ernesto Filippi (Urugwaj)
Club Olimpia: Jorge Antonio Battaglia – Virginio Cáceres, Remigio Fernández, César Castro, Silvio Suárez, Fermin Balbuena, Jorge Alberto Guasch, Luis Alberto Monzón, Carlos Guirland, Adriano Samaniego, Gabriel González. Trener: Luis Cubilla
Club Social y Deportivo Colo-Colo: José Daniel Morón – Lizardo Garrido, Javier Margas, Miguel Ramírez, Eduardo Vilches, Gabriel Mendoza, Rubén Espinoza, Jaime Pizarro, Juan Carlos Peralta, Marcelo Barticciotto, Rubén Martínez. Trener: Mirko Jožić

5 czerwca 1991 Santiago Estadio Monumental David Arellano (~66 517)

Chile CSD Colo-Colo – Paragwaj Club Olimpia 3:0 (2:0)
Sędzia: José Roberto Wright (Brazylia)
Bramki: 1:0 Luis Pérez 12, 2:0 Luis Pérez 17, 3:0 Leonel Herrera 84
Club Social y Deportivo Colo-Colo: José Daniel Morón – Lizardo Garrido, Miguel Ramírez, Javier Margas, Eduardo Vilches, Juan Carlos Peralta, Rubén Espinoza, Jaime Pizarro, Gabriel Mendoza (Leonel Herrera), Luis Pérez, Marcelo Barticciotto. Trener: Mirko Jožić
Club Olimpia: Jorge Antonio Battaglia – Juan Ramírez, César Castro, Remigio Fernández, Silvio Suárez, Adolfo Ramón Jara Heyn, Fermin Balbuena, Jorge Alberto Guasch, Luis Alberto Monzón, Carlos Guirland, Gabriel González. Trener: Luis Cubilla

Strzelcy bramek

Gole Piłkarz Klub
8 GaúchoBrazylia CR Flamengo
6 Ricardo DabrowskiChile CSD Colo-Colo
6 Anthony William De AvilaKolumbia América Cali
5 Marcelinho CariocaBrazylia CR Flamengo
5 Diego Fernando LatorreArgentyna Boca Juniors
5 Julio César Dely ValdésUrugwaj Club Nacional de Football
5 Ramón HicksParagwaj Cerro Porteño
5 Lilio ToralesParagwaj Atlético Colegiales
5 Rubén EspinozaChile CSD Colo-Colo

Klasyfikacja

Poniższa tabela ma charakter statystyczny. O kolejności decyduje na pierwszym miejscu osiągnięty etap rozgrywek, a dopiero potem dorobek bramkowo-punktowy. W przypadku klubów, które odpadły w rozgrywkach grupowych o kolejności decyduje najpierw miejsce w tabeli grupy, a dopiero potem liczba zdobytych punktów i bilans bramkowy.

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 Chile CSD Colo-Colo 1475219228
2 Paragwaj Club Olimpia 8332976
3 Argentyna Boca Juniors 12534131613
4 Kolumbia Atlético Nacional 12453131310
5 Brazylia CR Flamengo 10631152110
6 Kolumbia América Cali 1063115168
7 Paragwaj Cerro Porteño 1045113138
8 Urugwaj Club Nacional de Football 10433111412
9 Paragwaj Atlético Colegiales 82519128
10 Boliwia Club Bolívar 832381110
11 Brazylia Corinthians Paulista 81527910
12 Ekwador LDU Quito 82337710
13 Boliwia Oriente Petrolero 82337610
14 Chile Deportes Concepción 82337914
15 Peru Universitario de Deportes 8143658
16 Wenezuela Táchira San Cristóbal 81345815
17 Argentyna River Plate 621351012
18 Ekwador Barcelona SC 6033359
19 Peru Sport Boys Callao 61143715
20 Urugwaj CA Bella Vista 60333514
21 Wenezuela Marítimo Caracas 60242410
Podsumowanie: 90 meczów, w tym 34 remisy, 220 bramek – 2.44 bramki/mecz

Linki zewnętrzne