Copa Libertadores 1995

Copa Libertadores 1995
XXXVI edycja
1994 1996
Szczegóły turnieju
Liczba drużyn

21

Mistrz

Brazylia Grêmio Porto Alegre (2. tytuł)

Statystyki turnieju
Mecze

91

Strzelone gole

279 (3,07 na mecz)

Król strzelców

Jardel (Brazylia Grêmio Porto Alegre) – 12 goli

W trzydziestej szóstej edycji Copa Libertadores udział wzięło 21 klubów reprezentujących wszystkie kraje zrzeszone w CONMEBOL. Każde z 10 państw wystawiło po 2 kluby, nie licząc broniącego tytułu argentyńskiego klubu CA Vélez Sarsfield, który awansował do 1/8 finału bez gry.

Vélez Sarsfield nie tylko nie obronił tytułu, ale nawet nie zdołał dotrzeć do finału, gdyż w ćwierćfinale odpadł po rzutach karnych w starciu z River Plate. Turniej wygrał brazylijski klub Grêmio Porto Alegre, który w finale pokonał kolumbijski klub Atlético Nacional.

W pierwszym etapie 20 klubów podzielono na 5 grup po 4 drużyny. Z każdej grupy do następnej rundy awansowały trzy najlepsze zespoły. Jako szesnasty klub do 1/8 awansował broniący tytułu klub Vélez Sarsfield.

W 1/8 finału wylosowano osiem par, które wyłoniły ośmiu ćwierćfinalistów. W ćwierćfinale wylosowano cztery pary, które wyłoniły czterech półfinalistów. W półfinale dwie pary wyłoniły dwóch finalistów.

Kolejny raz wysoki poziom udowodniły kluby kolumbijskie. Do półfinału dotarł także rewelacyjnie spisujący się ekwadorski klub CS Emelec, która w walce o finał uległ drużynie Grêmio.

Znów fatalnie wypadły kluby z Urugwaju, dowodząc tym samym kryzysu, jaki dotknął urugwajski futbol.

1/16 finału

19.02 Argentyna CA Independiente – Argentyna River Plate 1:1
19.02 Urugwaj CA Peñarol – Urugwaj CA Cerro 3:3
22.02 Urugwaj CA Peñarol – Argentyna CA Independiente 1:2
23.02 Urugwaj CA Cerro – Argentyna River Plate 0:1
08.03 Urugwaj CA Peñarol – Argentyna River Plate 1:1
09.03 Urugwaj CA Cerro – Argentyna CA Independiente 1:0
  • Jacinto Cabrera
15.03 Urugwaj CA Cerro – Urugwaj CA Peñarol 0:2
29.03 Argentyna River Plate – Argentyna CA Independiente 2:0
13.04 Argentyna River Plate – Urugwaj CA Cerro 5:0
14.04 Argentyna CA Independiente – Urugwaj CA Peñarol 0:1
19.04 Argentyna River Plate – Urugwaj CA Peñarol 1:1
20.04 Argentyna CA Independiente – Urugwaj CA Cerro 2:1
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Argentyna River Plate 633012113
Urugwaj CA Peñarol 6231997
Argentyna CA Independiente 6213757
Urugwaj CA Cerro 61144513
15.02 Wenezuela Trujillanos FC – Wenezuela Caracas FC 1:3
  • ?
15.02 Paragwaj Club Olimpia – Paragwaj Cerro Porteño 1:1
21.02 Paragwaj Club Olimpia – Wenezuela Caracas FC 5:0
  • Richart Martín Báez (2), Francisco Javier Esteche, Adriano Samaniego, Hazle s
24.02 Paragwaj Cerro Porteño – Wenezuela Caracas FC 2:1
28.02 Wenezuela Trujillanos FC – Paragwaj Club Olimpia 2:2
  • Orlando Rengifo, Ibarguren – Adriano Samaniego, Richart Martín Báez
03.03 Wenezuela Caracas FC – Paragwaj Club Olimpia 1:2
  • Gerson Diomar Díaz – Silvio Suárez, Richart Martín Báez
21.03 Paragwaj Cerro Porteño – Paragwaj Club Olimpia 2:2
22.03 Wenezuela Caracas FC – Wenezuela Trujillanos FC 3:2
  • ?
28.03 Wenezuela Trujillanos FC – Paragwaj Cerro Porteño 1:2
  • Robson Chagas – Virgilio Romero Ferreira, Del Valle
31.03 Wenezuela Caracas FC – Paragwaj Cerro Porteño 0:6
  • Héctor Núñez (3), Torales (3)
04.04 Paragwaj Club Olimpia – Wenezuela Trujillanos FC 4:1
  • Balbuena s, Richart Martín Báez (3) – Robson Chagas
07.04 Paragwaj Cerro Porteño – Wenezuela Trujillanos FC 3:1
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Paragwaj Cerro Porteño 642014166
Paragwaj Club Olimpia 633012167
Wenezuela Caracas FC 62046818
Wenezuela Trujillanos FC 60151817

Grupa 3 Chile, Kolumbia

10.02 Chile Club Universidad de Chile – Chile CD Universidad Católica 4:1
14.02 Kolumbia Atlético Nacional – Kolumbia Millonarios FC 0:0
21.02 Kolumbia Millonarios FC – Chile CD Universidad Católica 5:1
24.02 Kolumbia Atlético Nacional – Chile CD Universidad Católica 3:1
07.03 Kolumbia Millonarios FC – Chile Club Universidad de Chile 1:0
  • Edison Domínguez
10.03 Kolumbia Atlético Nacional – Chile Club Universidad de Chile 1:0
15.03 Chile CD Universidad Católica – Chile Club Universidad de Chile 2:0
15.03 Kolumbia Millonarios FC – Kolumbia Atlético Nacional 2:0
  • Freddy Alberto León, Carlos Rendón
21.03 Chile CD Universidad Católica – Kolumbia Millonarios FC 4:1
24.03 Chile Club Universidad de Chile – Kolumbia Millonarios FC 3:2
  • José Marcelo Salas (2), Rodrigo Alejandro Goldberg Mierzejewski – Freddy Alberto León, Jorge Manuel Díaz
04.04 Chile CD Universidad Católica – Kolumbia Atlético Nacional 1:1
07.04 Chile Club Universidad de Chile – Kolumbia Atlético Nacional 0:0
  • mecz o trzecie miejsce z powodu równej liczby punktów
12.04 Chile CD Universidad Católica – Chile Club Universidad de Chile 4:1
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Kolumbia Millonarios FC 631210118
Kolumbia Atlético Nacional 6231954
Chile CD Universidad Católica 621371014
Chile Club Universidad de Chile 6213777

Grupa 4 Brazylia, Ekwador

21.02 Brazylia SE Palmeiras – Brazylia Grêmio Porto Alegre 3:2
22.02 Ekwador CS Emelec – Ekwador CD El Nacional 1:1
  • Ivo Norman Ron – Carlos Vernaza
07.03 Ekwador CD El Nacional – Brazylia SE Palmeiras 1:0
  • Joffre Arroyo k
10.03 Ekwador CS Emelec – Brazylia SE Palmeiras 1:3
14.03 Ekwador CS Emelec – Brazylia Grêmio Porto Alegre 2:2
17.03 Ekwador CD El Nacional – Brazylia Grêmio Porto Alegre 1:2
22.03 Brazylia Grêmio Porto Alegre – Brazylia SE Palmeiras 0:0
22.03 Ekwador CD El Nacional – Ekwador CS Emelec 0:2
28.03 Brazylia SE Palmeiras – Ekwador CS Emelec 2:1
  • Edmundo (2,1k) – Estiguar Eduardo Hurtado
31.03 Brazylia Grêmio Porto Alegre – Ekwador CS Emelec 4:1
04.04 Brazylia SE Palmeiras – Ekwador CD El Nacional 7:0
07.04 Brazylia Grêmio Porto Alegre – Ekwador CD El Nacional 2:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Brazylia SE Palmeiras 641113155
Brazylia Grêmio Porto Alegre 632111127
Ekwador CS Emelec 61235812
Ekwador CD El Nacional 61144314

Grupa 5 Boliwia, Peru

08.02 Boliwia Club Bolívar – Boliwia Club Jorge Wilstermann 2:0
  • Claudio Andrés Mir, Juan Carlos Ríos
08.02 Peru Club Sporting Cristal – Peru Alianza Lima 3:0
14.02 Boliwia Club Jorge Wilstermann – Peru Alianza Lima 2:1
18.02 Boliwia Club Bolívar – Peru Alianza Lima 3:1
21.02 Boliwia Club Jorge Wilstermann – Peru Club Sporting Cristal 2:2
  • Wálter Maladot, Demetrio Angola – Germán Ernesto Pinillos, Roberto Carlos Palacios
24.02 Boliwia Club Bolívar – Peru Club Sporting Cristal 1:1
  • Richard Cueto – Bica
08.03 Peru Alianza Lima – Peru Club Sporting Cristal 1:1
08.03 Boliwia Club Jorge Wilstermann – Boliwia Club Bolívar 1:1
14.03 Peru Alianza Lima – Boliwia Club Jorge Wilstermann 6:1
  • Marquinho, Waldir Alejandro Sáenz (2), Gerson Lente (2), César Miguel Rosales – Takeo
17.03 Peru Club Sporting Cristal – Boliwia Club Jorge Wilstermann 7:0
21.03 Peru Alianza Lima – Boliwia Club Bolívar 1:1
  • Marquinho – Miguel Ángel Mercado
24.03 Peru Club Sporting Cristal – Boliwia Club Bolívar 1:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Peru Club Sporting Cristal 633012154
Boliwia Club Bolívar 6231985
Peru Alianza Lima 612351011
Boliwia Club Jorge Wilstermann 61235619

Obrońca tytułu

Argentyna CA Vélez Sarsfield jako obrońca tytułu awansował do 1/8 finału bez gry

1/8 finału

Paragwaj Club Olimpia – Brazylia Grêmio Porto Alegre 0:3 i 0:2
Ekwador CS Emelec – Paragwaj Cerro Porteño 2:0 i 0:2, karne 5:4
Peru Alianza Lima – Kolumbia Millonarios FC 1:1 i 0:2
Boliwia Club Bolívar – Brazylia SE Palmeiras 1:0 i 0:3
Wenezuela Caracas FC – Peru Club Sporting Cristal 2:2 i 3:6
Kolumbia Atlético Nacional – Urugwaj CA Peñarol 3:1 i 3:1
Argentyna CA Independiente – Argentyna CA Vélez Sarsfield 0:3 i 2:2
  • 26.05 José Óscar „Turu” Flores (2), Christian Gustavo Bassedas
  • 03.05 Javier Gustavo Mazzoni, Pablo Óscar Rotchen – José Luis Sánchez, José Óscar „Turu” Flores
Chile CD Universidad Católica – Argentyna River Plate 2:1 i 1:3

1/4 finału

Argentyna River Plate – Argentyna CA Vélez Sarsfield 1:1 i 0:0, karne 5:3
  • 26.07 Gabriel Amato – Flavio Gabriel Zandoná
  • 02.08 0:0
  • Karne:?
Brazylia Grêmio Porto Alegre – Brazylia SE Palmeiras 5:0 i 1:5
Ekwador CS Emelec – Peru Club Sporting Cristal 3:1 i 1:1
  • 26.07 Estiguar Eduardo Hurtado (2), Antonio Vidal González – Marcelo Asteggiano
  • 02.08 Máximo Wilson Tenorio – Germán Ernesto Pinillos
Kolumbia Atlético Nacional – Kolumbia Millonarios FC 2:1 i 1:1

1/2 finału

Kolumbia Atlético Nacional – Argentyna River Plate 1:0 i 0:1, karne 8:7
Ekwador CS Emelec – Brazylia Grêmio Porto Alegre 0:0 i 0:2

FINAŁ

Brazylia Grêmio Porto Alegre – Kolumbia Atlético Nacional 3:1 i 1:1
23 sierpnia 1995 Porto Alegre Estádio Olímpico Monumental (?)

Brazylia Grêmio Porto Alegre – Kolumbia Atlético Nacional 3:1 (2:0)
Sędzia: Alfredo Rodas (Ekwador)
Bramki: 1:0 Víctor Hugo Marulanda 35s, 2:0 Jardel 43, 3:0 Paulo Nunes 55, 3:1 Angel 72
Grêmio Foot-Ball Porto Alegrense: Danrlei – Francisco Javier Arce, Catalino Rivarola, Adílson, Roger – Dinho, Luís Carlos Goiano (89 czerwona kartka), Carlos Miguel, Arílson (Alexandre) – Paulo Nunes (Nildo), Jardel. Trener: Luiz Felipe Scolari
Corporación Deportiva Club Atlético Nacional: José René Higuita – José Fernando Santa, Víctor Hugo Marulanda, Francisco Foronda, Francisco Manuel Mosquera – Mauricio Alberto Serna, Carlos Gutiérrez, Alexis García, Jaime Pabón (William Matamba) – Jaime Arango, Juan Pablo Ángel. Tremer: Juan José Pelaez.

30 sierpnia 1995 Medellin Estadio Atanasio Girardot (?)

Kolumbia Atlético Nacional – Brazylia Grêmio Porto Alegre 1:1 (1:0)
Sędzia: Salvador Imperatore (Chile)
Bramki: 1:0 Víctor Hugo Aristizábal 12, 1:1 Dinho 85
Corporación Deportiva Club Atlético Nacional: José René Higuita – José Fernando Santa (Luis Fernando Herrera), Víctor Hugo Marulanda, Francisco Foronda, Francisco Manuel Mosquera – Mauricio Alberto Serna, Carlos Gutiérrez, Alexis García, Jaime Arango (William Matamba) – Víctor Hugo Aristizábal, Juan Pablo Ángel. Trener: Juan José Pelaez.
Grêmio Foot-Ball Porto Alegrense: Danrlei – Francisco Javier Arce, Catalino Rivarola, Adílson (Luciano), Roger – Dinho, Luís Carlos Goiano, Carlos Miguel, Arílson – Paulo Nunes (Alexandre), Jardel (Nildo). Trener: Luiz Felipe Scolari.

Strzelcy bramek

Gole Piłkarz Klub
12 JardelBrazylia Grêmio Porto Alegre
7 Alberto Federico AcostaChile CD Universidad Católica
7 Víctor Hugo AristizábalKolumbia Atlético Nacional
7 Richart Martín BáezParagwaj Club Olimpia
7 Roberto Carlos PalaciosPeru Club Sporting Cristal

Klasyfikacja

Poniższa tabela ma charakter statystyczny. O kolejności decyduje na pierwszym miejscu osiągnięty etap rozgrywek, a dopiero potem dorobek bramkowo-punktowy. W przypadku klubów, które odpadły w rozgrywkach grupowych o kolejności decyduje najpierw miejsce w tabeli grupy, a dopiero potem liczba zdobytych punktów i bilans bramkowy.

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 Brazylia Grêmio Porto Alegre 14842282914
2 Kolumbia Atlético Nacional 14653231713
3 Argentyna River Plate 1255220178
4 Ekwador CS Emelec 12345131418
5 Brazylia SE Palmeiras 10613192312
6 Peru Club Sporting Cristal 10451172513
7 Kolumbia Millonarios FC 10433151612
8 Argentyna CA Vélez Sarsfield 4130663
9 Paragwaj Cerro Porteño 852117188
10 Chile CD Universidad Católica 9414131719
11 Paragwaj Club Olimpia 8332121612
12 Boliwia Club Bolívar 83321298
13 Urugwaj CA Peñarol 823391113
14 Argentyna CA Independiente 82248712
15 Wenezuela Caracas FC 821571326
16 Peru Alianza Lima 813461114
17 Chile Club Universidad de Chile 72147811
18 Boliwia Club Jorge Wilstermann 61235619
19 Urugwaj CA Cerro 61144513
20 Ekwador CD El Nacional 61144314
21 Wenezuela Trujillanos FC 60151817
Podsumowanie: 91 meczów, w tym 27 remisów, 279 bramek – 3,07 bramki/mecz

Linki zewnętrzne