Copa Libertadores 1996

Copa Libertadores 1996
XXXVII edycja
1995 1997
Szczegóły turnieju
Liczba drużyn

21

Mistrz

River Plate (2. tytuł)

Statystyki turnieju
Mecze

90

Strzelone gole

252 (2,8 na mecz)

W trzydziestej siódmej edycji Copa Libertadores udział wzięło 21 klubów reprezentujących wszystkie kraje zrzeszone w CONMEBOL. Każde z 10 państw wystawiło po 2 kluby, nie licząc broniącego tytułu brazylijskiego klubu Grêmio Porto Alegre, który awansował do 1/8 finału bez gry.

Grêmio nie obroniło tytułu, przegrywając w półfinale dwumecz z kolumbijskim klubem América Cali. Także pogromcy obrońcy tytułu nie zdobyli pucharu, przegrywając w finale z argentyńskim klubem River Plate.

W pierwszym etapie 20 klubów podzielono na 5 grup po 4 drużyny. Z każdej grupy do następnej rundy awansowały trzy najlepsze zespoły. Jako szesnasty klub do 1/8 awansował broniący tytułu klub Grêmio.

W 1/8 finału wylosowano osiem par, które wyłoniły ośmiu ćwierćfinalistów. W ćwierćfinale wylosowano cztery pary, które wyłoniły czterech półfinalistów. W półfinale dwie pary wyłoniły dwóch finalistów.

Nadal bardzo wysoki poziom prezentowały kluby kolumbijskie, a jeden z ich przedstawicieli dotarł aż do finału. Do półfinału dotarł także rewelacyjnie spisujący się chilijski klub Club Universidad de Chile, który w walce o finał uległ późniejszemu triumfatorowi, klubowi River Plate.

Nadal bardzo słabo grały kluby z Urugwaju, wskazując, że kryzys klubowej piłki urugwajskiej wciąż trwa. Poniżej oczekiwań wypadły też kluby z Peru i Paragwaju. Jedynym klubem, który nie wygrał żadnego meczu, był wenezuelski klub Caracas FC.

1/16 finału

Grupa 1 Ekwador, Paragwaj

13.03 Ekwador Barcelona SC – Ekwador Espoli Quito 3:2
  • Luis Oswaldo Gómez, Carlos Alejandro Alfaro Moreno, Raúl Alfredo Noriega – Teodoro Jauch, José Oleas
13.03 Paragwaj Club Olimpia – Paragwaj Cerro Porteño 1:2
19.03 Ekwador Espoli Quito – Paragwaj Club Olimpia 1:0
  • José Oleas
22.03 Ekwador Barcelona SC – Paragwaj Club Olimpia 2:1
26.03 Ekwador Espoli Quito – Paragwaj Cerro Porteño 2:1
  • Wagner Rivera (2) – Virgilio Romero Ferreira
29.03 Ekwador Barcelona SC – Paragwaj Cerro Porteño 3:2
03.04 Paragwaj Cerro Porteño – Paragwaj Club Olimpia 0:0
03.04 Ekwador Espoli Quito – Ekwador Barcelona SC 1:2
  • Bertoni Zambrano – Gilson De Souza,?
09.04 Paragwaj Cerro Porteño – Ekwador Espoli Quito 2:1
  • Virgilio Romero Ferreira, Héctor Núñez k – Gabriel Yépez
12.04 Paragwaj Club Olimpia – Ekwador Espoli Quito 2:0
  • Gustavo Angel Sotelo (2)
16.04 Paragwaj Cerro Porteño – Ekwador Barcelona SC 1:0
  • Cristaldo
19.04 Paragwaj Club Olimpia – Ekwador Barcelona SC 1:1
  • Harles Daniel Bourdier k – Albeiro Usuriaga
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Ekwador Barcelona SC 641113118
Paragwaj Cerro Porteño 63121087
Ekwador Espoli Quito 62046710
Paragwaj Club Olimpia 6123556

Grupa 2 Peru, Urugwaj

13.03 Peru Club Sporting Cristal – Peru Universitario de Deportes 0:2
  • Gabriel González k, Jean Franco Ferrari
19.03 Urugwaj Defensor Sporting – Urugwaj CA Peñarol 2:4
23.03 Peru Universitario de Deportes – Urugwaj CA Peñarol 1:3
26.03 Peru Club Sporting Cristal – Urugwaj CA Peñarol 3:3
30.03 Peru Universitario de Deportes – Urugwaj Defensor Sporting 1:1
  • Carazza – Dos Santos
02.04 Peru Club Sporting Cristal – Urugwaj Defensor Sporting 0:0
07.04 Peru Universitario de Deportes – Peru Club Sporting Cristal 1:2
07.04 Urugwaj CA Peñarol – Urugwaj Defensor Sporting 1:1
12.04 Urugwaj Defensor Sporting – Peru Universitario de Deportes 2:0
13.04 Urugwaj CA Peñarol – Peru Club Sporting Cristal 1:1
16.04 Urugwaj CA Peñarol – Peru Universitario de Deportes 1:2
17.04 Urugwaj Defensor Sporting – Peru Club Sporting Cristal 0:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Urugwaj CA Peñarol 623191310
Urugwaj Defensor Sporting 6141766
Peru Club Sporting Cristal 6141767
Peru Universitario de Deportes 6213779

Grupa 3 Boliwia, Kolumbia

13.03 Kolumbia Atlético Junior – Kolumbia América Cali 1:0
  • Víctor Danilo Pacheco
13.03 Boliwia CD San José – Boliwia Guabirá Montero 2:1
  • Roberto Espíndola (2) – Julio César Amarilla
19.03 Boliwia Guabirá Montero – Kolumbia América Cali 0:2
22.03 Boliwia CD San José – Kolumbia América Cali 1:0
  • Marco Herrera
26.03 Kolumbia Atlético Junior – Boliwia Guabirá Montero 5:1
29.03 Kolumbia América Cali – Boliwia Guabirá Montero 5:0
03.04 Kolumbia América Cali – Kolumbia Atlético Junior 2:0
03.04 Boliwia Guabirá Montero – Boliwia CD San José 4:1
09.04 Boliwia CD San José – Kolumbia Atlético Junior 2:0
  • Iver Baca, Roberto Espíndola
12.04 Boliwia Guabirá Montero – Kolumbia Atlético Junior 1:1
16.04 Kolumbia Atlético Junior – Boliwia CD San José 1:0
  • Toninho k
19.04 Kolumbia América Cali – Boliwia CD San José 2:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Kolumbia América Cali 640212112
Kolumbia Atlético Junior 63121086
Boliwia CD San José 6303968
Boliwia Guabirá Montero 61144716

Grupa 4 Brazylia, Chile

13.03 Brazylia Corinthians Paulista – Brazylia Botafogo FR 3:0
  • Leonardo, Edmundo, Marcelinho Carioca
13.03 Chile Club Universidad de Chile – Chile CD Universidad Católica 2:0
19.03 Chile CD Universidad Católica – Brazylia Corinthians Paulista 2:3
22.03 Chile Club Universidad de Chile – Brazylia Corinthians Paulista 1:0
  • Rodrigo Alejandro Goldberg Mierzejewski
26.03 Brazylia Botafogo FR – Chile CD Universidad Católica 4:1
  • Dauri, Túlio (2), Bentinho – Marcelo Caro
29.03 Brazylia Corinthians Paulista – Chile CD Universidad Católica 3:1
  • Leonardo, Marcelinho Carioca, Souza – Caté
03.04 Brazylia Botafogo FR – Brazylia Corinthians Paulista 1:1
03.04 Chile CD Universidad Católica – Chile Club Universidad de Chile 0:0
09.04 Chile CD Universidad Católica – Brazylia Botafogo FR 2:1
12.04 Chile Club Universidad de Chile – Brazylia Botafogo FR 2:1
16.04 Brazylia Corinthians Paulista – Chile Club Universidad de Chile 3:1
  • Edmundo, Leonardo (2) – Rodrigo Alejandro Goldberg Mierzejewski
19.04 Brazylia Botafogo FR – Chile Club Universidad de Chile 3:1
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Brazylia Corinthians Paulista 641113136
Chile Club Universidad de Chile 63121077
Brazylia Botafogo FR 621371010
Chile CD Universidad Católica 61144613
13.03 Wenezuela Minerven Puerto Ordaz – Wenezuela Caracas FC 4:2
  • Héctor Pablo Bidoglio, Edson Argenis Tortolero, Luis Enrique Vera, Miguel Echenaussi – Gerson Diomar Díaz, Ibrahim Salizú
13.03 Argentyna San Lorenzo de Almagro – Argentyna River Plate 1:1
18.03 Wenezuela Minerven Puerto Ordaz – Argentyna San Lorenzo de Almagro 2:2
22.03 Wenezuela Caracas FC – Argentyna San Lorenzo de Almagro 1:1
  • Gerson Diomar Díaz k – Rubén Bernuncio
25.03 Wenezuela Minerven Puerto Ordaz – Argentyna River Plate 1:2
29.03 Wenezuela Caracas FC – Argentyna River Plate 1:4
03.04 Wenezuela Caracas FC – Wenezuela Minerven Puerto Ordaz 1:1
  • Gerson Diomar Díaz – Héctor Pablo Bidoglio
03.04 Argentyna River Plate – Argentyna San Lorenzo de Almagro 0:0
09.04 Argentyna San Lorenzo de Almagro – Wenezuela Minerven Puerto Ordaz 4:0
12.04 Argentyna River Plate – Wenezuela Minerven Puerto Ordaz 5:0
16.04 Argentyna San Lorenzo de Almagro – Wenezuela Caracas FC 5:1
19.04 Argentyna River Plate – Wenezuela Caracas FC 2:0
Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Argentyna River Plate 642014143
Argentyna San Lorenzo de Almagro 624010135
Wenezuela Minerven Puerto Ordaz 61235816
Wenezuela Caracas FC 60242617

Obrońca tytułu

Brazylia Grêmio Porto Alegre jako obrońca tytułu awansował do 1/8 finału bez gry

1/8 finału

Boliwia CD San José – Ekwador Barcelona SC 1:0 i 1:2, karne 2:4
  • 01.05 Marco Ferrufino
  • 08.05 Fernando Rivera – Gilson De Souza, Máximo Wilson Tenorio
  • Karne: Roly Paniagua (+), Óscar Villegas (+), Marco Herrera (-), Carlos Daza (-) – Gilson De Souza (+), Manuel Uquillas (+), Albeiro Usuriaga (+), Marcelo Morales (+), Villarreal (-)
Argentyna San Lorenzo de Almagro – Urugwaj CA Peñarol 3:2 i 5:1
Wenezuela Minerven Puerto Ordaz – Kolumbia América Cali 1:1 i 1:4
Ekwador Espoli Quito – Brazylia Corinthians Paulista 1:3 i 0:2
  • 01.05 Teodoro Jauch – Cristiano, Jorge Ballesteros s, Velmer García s
  • 08.05 Marcelinho Carioca, Tupãzinho
Peru Club Sporting Cristal – Argentyna River Plate 2:1 i 2:5
Paragwaj Cerro Porteño – Kolumbia Atlético Junior 0:0 i 0:1
Chile Club Universidad de Chile – Urugwaj Defensor Sporting 3:2 i 1:2, karne 7:6
Brazylia Botafogo FR – Brazylia Grêmio Porto Alegre 1:1 i 0:2
  • 01.05 Jamir – Jardel
  • 08.05 Luciano, Carlos Miguel

1/4 finału

Chile Club Universidad de Chile – Ekwador Barcelona SC 2:0 i 1:1
Kolumbia Atlético Junior – Kolumbia América Cali 1:1 i 0:1
Argentyna San Lorenzo de Almagro – Argentyna River Plate 1:2 i 1:1
Brazylia Corinthians Paulista – Brazylia Grêmio Porto Alegre 0:3 i 1:0

1/2 finału

Brazylia Grêmio Porto Alegre – Kolumbia América Cali 1:0 i 1:3
Chile Club Universidad de Chile – Argentyna River Plate 2:2 i 0:1

FINAŁ

Kolumbia América Cali – Argentyna River Plate 1:0 i 0:2
19 czerwca 1996 Cali Estadio Olímpico Pascual Guerrero (?)

Kolumbia América Cali – Argentyna River Plate 1:0 (1:0)
Sędzia: Óscar Velásquez (Paragwaj)
Bramki: 1:0 Antony de Ávila 26
Corporación Deportiva América de Cali: Óscar Eduardo Córdoba – James Cardona (Giovanni Hernández), Jorge Hernán Bermúdez, Carlos Asprilla, Foad Maziri – Wilmer Cabrera, Alfredo Berti, Frankie Oviedo, Álex Escobar – Antony de Ávila, Henry Zambrano (Ricardo Pérez). Trener: Diego Edison Umaña.
Club Atlético River Plate: Germán Burgos – Hernán Edgardo Díaz, Celso Rafael Ayala, Guillermo Daniel Rivarola, Ricardo Daniel Altamirano – Matías Jesús Almeyda, Leonardo Rubén Astrada, Juan Pablo Sorín, Ariel Ortega (Marcelo Daniel Gallardo) – Enzo Francescoli (Juan Gómez), Hernán Jorge Crespo (Pablo Lavallén). Trener: Ramón Ángel Díaz.

26 czerwca 1996 Buenos Aires Estadio Monumental (?)

Argentyna River Plate – Kolumbia América Cali 2:0 (1:0)
Sędzia: Júlio Matto (Urugwaj)
Bramki: 1:0 Hernán Jorge Crespo 6, 2:0 Hernán Jorge Crespo 59
Club Atlético River Plate: Germán Burgos – Hernán Edgardo Díaz, Celso Rafael Ayala, Guillermo Daniel Rivarola, Ricardo Daniel Altamirano – Matías Jesús Almeyda, Marcelo Alejandro Escudero (Juan Gómez), Gabriel Cedrés, Ariel Ortega (Juan Pablo Sorín) – Enzo Francescoli, Hernán Jorge Crespo (Marcelo Daniel Gallardo). Trener: Ramón Ángel Díaz.
Corporación Deportiva América de Cali: Óscar Eduardo Córdoba – Jorge Hernán Bermúdez, Carlos Asprilla, Arley Dinas – Wilmer Cabrera, Alfredo Berti, Foad Maziri, Frankie Oviedo, Álex Escobar – Antony de Ávila, Henry Zambrano. Trener: Diego Edison Umaña.

Klasyfikacja

Poniższa tabela ma charakter statystyczny. O kolejności decyduje na pierwszym miejscu osiągnięty etap rozgrywek, a dopiero potem dorobek bramkowo-punktowy. W przypadku klubów, które odpadły w rozgrywkach grupowych o kolejności decyduje najpierw miejsce w tabeli grupy, a dopiero potem liczba zdobytych punktów i bilans bramkowy.

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 Argentyna River Plate 14842282812
2 Kolumbia América Cali 1482426229
3 Chile Club Universidad de Chile 12534181615
4 Brazylia Grêmio Porto Alegre 63121085
5 Brazylia Corinthians Paulista 10712221910
6 Argentyna San Lorenzo de Almagro 10451172311
7 Ekwador Barcelona SC 10523171413
8 Kolumbia Atlético Junior 1043315108
9 Boliwia CD San José 840412810
10 Paragwaj Cerro Porteño 83231188
11 Urugwaj Defensor Sporting 8242101010
12 Peru Club Sporting Cristal 8242101013
13 Urugwaj CA Peñarol 823391618
14 Brazylia Botafogo FR 822481113
15 Ekwador Espoli Quito 82066815
16 Wenezuela Minerven Puerto Ordaz 813461021
17 Peru Universitario de Deportes 6213779
18 Paragwaj Club Olimpia 6123556
19 Chile CD Universidad Católica 61144613
20 Boliwia Guabirá Montero 61144716
21 Wenezuela Caracas FC 60242617
Podsumowanie: 90 meczów, w tym 23 remisy, 252 bramki – 2,80 bramki/mecz

Linki zewnętrzne